Езеро Онтарио

Податоци
Положба: Канада (Онтарио)
САД (Њујорк)
Површина 18.960 км2[1]
должина: 311 километри[1]
ширина: 85 километри[1]
максимална длабочина: 244 метри[1]
Притоки: Нијагара
Острови: Сен Лорен
Надморска височина: 75 метари
Поголеми градови на езерото во САД: Рочестер
Поголеми градови на езерото во Канада: Торонто, Мисисага,
Хамилтон, Кингстон

Езерото Онтарио (англиски: Lake Ontario) е најмало езера од 5-те Големи езера. Тоа е последно езеро во системот на овие езера. Реката Сен Лорен истекува од езерото Онтарио и се влева во Атлантскиот Океан.

Езерото Онтарио се наоѓа на границата помеѓу САД и Канада. Езерото ги дели американска сојузна држава Њујорк и канадската покраина Онтарио.

Името на езерото потекнува од збор на племето Хјурон кој значи „големо езеро“.[2][3] Канадската покраина Онтарио го добила името по ова езеро.

Во минатото, ова езеро била граница помеѓу племето Хјурон и нивните вазали Ирокезите. Прв евопјанин кој стигнал до езерото Онтарио бил францускиот истражувач Етјен Бриле во 1615 година.[4]

Пристаниште во Онтарио

Надворешни врски уреди

43°42′N 77°54′W / 43.7° СГШ; 77.9° ЗГД / 43.7; -77.9

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Physical Features of the Great Lakes | U.S. Environmental Protection Agency“. Посетено на 2022-01-31.
  2. „Lake Ontario | The Canadian Encyclopedia“. www.thecanadianencyclopedia.ca. Посетено на 2022-01-31.
  3. „Where Does the Name "Ontario" Come From?“. ThoughtCo (англиски). Посетено на 2022-01-31.
  4. „Étienne Brûlé 1615-1621 | Virtual Museum of New France“. Посетено на 2022-01-31.