Шугово
Шугово во рамките на Грција
Шугово
Шугово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Област Сер
Општина Општина Беласица
Надморска височина 172
Географска широчина 41° 17' 12"
Географска должина 22° 56' 48"


Шугово — село во Серско, Егејска Македонија, денес во Грција.

Географија и местоположба уреди

Шугово се наоѓа на околу 63 километри северозападно од градпот Сер и на 30 километри од Валовишта. Селото се наоѓа на падините на Беласица.

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди