Валовишта

град во Егејска Македонија

Валовишта или Демир Хисар (грчки: Σιδηρόκαστρο, Сидирокастро) — град во Егејска Македонија, Република Грција. Се наоѓа во Серскиот округ и претставува административен центар на општината Синтика.

Валовишта
Σιδηρόκαστρο
Поглед на Валовишта од ридот Хисар
Поглед на Валовишта од ридот Хисар
Валовишта is located in Грција
Валовишта
Валовишта
Местоположба во областа
Dimos sidirokastrou.png
Координати: 41°14′N 23°23′E / 41.233° СГШ; 23.383° ИГД / 41.233; 23.383Координати: 41°14′N 23°23′E / 41.233° СГШ; 23.383° ИГД / 41.233; 23.383
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСер
Површина
 • Вкупна196,6 км2 (759 ми2)
Население (2001)[1]
 • Вкупно10.598
 • Густина5,4/км2 (14/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Рег. таб.ΕΡ
Валовишта во 1919 г.

Географија и местоположбаУреди

Градот се наоѓа 25 километри северно од Сер.

ИсторијаУреди

Во градот се зачувани делови од некогашната крепост, кога Валовишта имал за цел, меѓу другото, да ја чува и контролира врската меѓу денешна Пиринска Македонија и Белото Море. Градот се споменува уште во римско време, а по доаѓањето на Турците тој бил преименуван во Демир Хисар (Железна крепост). Во 1870-тите години градот имал 4.159 жители, од кои 3.000 Турци и 1.159 Македонци.[2]

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Во 1898 година во Валовишта живееле 5.840 жители и тоа 3.300 Турци, 1.200 Македонци 450 Черкези (пристигнати од Бугарија во 1878 година) и 350 Грци. По протерувањето на Македонците и Турците, во Валовишта се населиле Грци од пиринскиот град Мелник и некои други градови од Бугарија. Како погранично место, Валовишта не доживеало соодветен развој.[2]

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви
  • Св. Димитриј“ („Чесен Појас“) од ранохристијанско време направена во древномакедонска гробница и доградена во 1939 г.
  • Св. Ѓорѓи“ од 1888 г., прогласена за споменик на културата
Манастири
Старини

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Починале

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. 2,0 2,1 Македонци, Милош Константинов, 1992, стр.95

Надворешни врскиУреди