Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 1996 година

1leftarrow.pngМатична статија: УЕФА Лига на шампиони 1995/96.

Финалето на УЕФА Лигата на шампионите 1996 година било 41-во по ред во Лигата на шампионите или стариот Европски куп (четврто по новиот формат) кое било одиграно на 22 мај 1996 на Олимпико во Рим. Во финалето се сретнале италијанскиот Јувентус и холандскиот Ајакс. Натшреварот по продолженијата завршил со резултат 1-1, па биле изведувани пенали , во кој Јувентус бил поуспешен и славел со 4-2. Ова бил втор наслов европски првак за "старата дама" . Во регуларниот дел од натпреварот, головите ги постигнале Фабрицио Раванели за Јуве во 12-тата минута; а во 41-та минута резултатот го изедначил напаѓачот на Ајакс Јари Литманен.

Финале на Лигата на шампионите 1996
ПрвенствоУЕФА Лига на шампиони 1996–1997
(4-2 на пенали за Јувентус)
Датум22 мај 1999
СтадионОлимпико, Рим
СудијаМануел Диаз Вега (Шпанија)
Гледачи67, 000
1995
1997

Детали од натпреваротУреди

22 мај 1996
20:30 ЦЕВ
Ајакс   1–1 (прод.)
(2–4 пен.)
  Јувентус Стадион Олимпико, Рим
Гледачи: 67,000
Судија: Мануел Диаз Вега (Шпанија)
Литманен   40' Извештај

Меч-Центар

Раванели   12'
  Пенали  
Давидс  
Литманен  
Шолтен  
Силуј  
2–4   Ферара
  Песото
  Падовано
  Југовиќ
 
 
 
фinco
 
 
 
Ajax
 
 
 
 
 
 
 
Јувентус
GK 1   Едвин ван дер Сар
RB 2   Сони Силуј
CB 3   Дани Блинд     83'
CB 4   Франк де Бур   69'
LB 5   Винстон Богарде
CM 6   Роналд де Бур   90'
RW 7   Финиди Џорџ   22'
CM 8   Едгар Давидс
CF 9   Нванкво Кану
AM 10   Јари Литманен
LW 11   Кики Мусампа   46'
Резерви:
GK 12   Фред Грим
MF 13   Арнолд Шолтен   69'
MF 14   Дејв ван ден Берг
FW 15   Патрик Клајверт   46'
MF 16   Нордин Вутер   90+2'   90'
Тренер:
  Луј ван Гал
GK 1   Анџело Перуци
CB 2   Чиро Ферара
LB 3   Џанлука Песото
RB 4   Морено Торичели   102'
CB 5   Пјетро Вјерховод
CM 6   Пауло Соуса   57'
LM 7   Дидје Дешан   86'
RM 8   Антонио Конте   44'
CF 9   Џанлука Вијали  
LF 10   Алесандро Дел Пјеро
RF 11   Фабрицио Раванели   77'
Резерви:
GK 12   Микеланџело Рампуља
DF 13   Серџо Порини
MF 14   Владимир Југовиќ   50'   44'
MF 15   Анџело Ди Ливио   106'   57'
FW 16   Микеле Падовано   77'
Тренер:
  Марчело Липи

Асистенти судии:
  Жоакин Олмос Гонзалес (Шпанија)
  Фернандо Тресако Гарсија (Шпанија)
Четврти судија:
  Хосе Марија Гарсија Аранда (Шпанија)

Погледнете исто такаУреди