Федерална Република на Средна Америка

Федерална Република Средна Америка (шпански: República Federal de Centroamérica / Centro América), позната и како Обединето Покраини на Средна Америка (Provincias Unidas del Centro de América) во почетокот на нејзиното опстојување, — поранешна независна држава во Средна Америка. Републиката ги заземала териториите на поранешната Генералната капетанија Гватемала на Нова Шпанија. Државата постоела од септември 1821 до 1841 година.

Федерална Република Средна Америка
República Federal de Centroamérica
1823–1838
Flag of Средна Америка
Flag
Coat of arms of Средна Америка
Coat of arms
Химна: La Granadera (Гранадера)
Location of Средна Америка
СтатусФедерација
Главен градГватемала (1821–1834)
Сан Салвадор (1834–1838)
Говорени јазицишпански
Уредувањерепублика
Историја 
1 јули 1823
• Престанала да постои
31 мај 1838
Валутареал
Претходници
Наследници
Прва мексиканска империја
Костарика
Ел Салвадор
Гватемала
Хондурас
Никарагва
Лос Алтос
Мискитов Брег
Денес дел од Костарика
 Ел Салвадор
 Гватемала
 Хондурас
 Мексико
 Никарагва

Знамето на државата било претставено од Луи-Мишел Ори, и истото било инспирирано од знамето на Аргентина. Државата ги опфаќала териториите на денешните Гватемала, Ел Салвадор, Хондурас, Никарагва и Костарика. Во тогашно време, Панама била дел од Голема Колумбија, а Белиз била британска колонија. Во 1830-те години на федерацијата се приклучила шестата држава - Лос Алтос, со главен град Кецалтенанго. Денес териториите на државата Лос Алтос се во западна Гватемала и источните делови на мексиканската држава Чијапас. По распадот, Лос Алтос била поделена меѓу Гватемала и Мексико.

Членство

уреди

Државата била составена од:

Членови во 1839
           
Гватемала Ел Салвадор Хондурас Никарагва Костарика Лос Алтос

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

14°37′N 90°31′W / 14.617° СГШ; 90.517° ЗГД / 14.617; -90.517