Кинтана Ро[8][9] или официјално Слободна и суверена држава на Кинтана Ро (шпански: Estado Libre y Soberano de Quintana Roo) — една од 32-те Сојузни држави во Мексико. Кинтана Ро е поделена во 11 општини, а главен град е Четумал.

Кинтана Ро
Држава
Estado Libre y Soberano de Quintana Roo
Знаме на Кинтана РоАмблем на Кинтана Ро
Амблем
Химна: Химна на Кинтана Ро
Кинтана Ро во Мексико
Кинтана Ро во Мексико
CountryМексико
Главен градЧетумал
Најголем градКанкун
Општини11
Прием8 октомври 1974[1]
Order30-та
Управа
 • ГувернерКарлос Јоакин Гонсалес PRD
 • ПарламентКонгреас на Кинтана Ро
 • Сенатори[2]
Површина[4]
 • Вкупна34.205 км2 (13,207 ми2)
 19-та
Најг. вис.[5]&10000000000000230000000230 м
Население (2015)[6]
 • Вкупно1,501,562
 • Ранг26-та
 • Густина0/км2 (0,00.011/ми2)
 • Ранг24-та
ДемонимQuintanarroense
Час. појасEST (UTC−5)
Поштенски код77
Area code
ISO 3166MX-ROO
ИЧР 0.781 high Ranked 16th
БДПUS$ 10,286,552.031 th[a]
Мреж. местоqroo.gob.mx Уредете го ова на Википодатоците
^ a. The state's БДП was $131,667,866 thousand of pesos in 2008,[5] amount corresponding to $10,286,552.031 thousand of dollars, being a dollar worth 12.80 pesos (value of June 3, 2010).[7]

Кинтана Ро се наоѓа на источниот дел на полуостровот Јукатан и се граничи со државите Кампече на запад и Јукатан на северозапад, а со окрузите Оринџ Валк и Коросал во Белиз, заедно со оф-шор границата со округот Белиз до југ. Како најисточна држава во Мексико, Кинтана Ро има крајбрежје на исток со Карипското Море и на север со Мексиканскиот Залив Државата претходно покривала 44.705 квадратни километри и делела мала граница со Гватемала на југозападниот дел на државата[10][11]. Сепак, во 2013 година, Врховниот суд на Мексико го решил граничниот спор помеѓу Кинтана Ро, Кампече и Јукатин, што произлегол од создавањето на општината Калакмул во 1997 година[12].

Во Квинтана Ро се наоѓа градот Канкун, островите Косумел и Исла Мујерес и градовите Бакалар, Плаја дел Кармен и Акумал.

Националното население се шири со брза стапка, како резултат на изградбата на хотели и побарувачката за работници. Многу мигранти доаѓаат од Јукатан, Кампече, Табаско и Веракрус. Државата честопати е погодена од сериозни урагани поради изложената местоположба, а од најновите и најтешкиот бил ураганот Дин во 2007 година, чија брзина на ветерот од 280 км на час предизвикал големи штети.

Наводи уреди

 1. „Poder Legislativo del Estado de Quintana Roo“ (PDF) (шпански). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-12.
 2. „Senadores por Quintana Roo LXI Legislatura“. Senado de la Republica. Посетено на April 5, 2011.
 3. „Listado de Diputados por Grupo Parlamentario del Estado de Quintana Roo“. Camara de Diputados. Архивирано од изворникот на 2018-07-20. Посетено на April 6, 2011.
 4. „Resumen“. Cuentame INEGI. Архивирано од изворникот на 2011-11-06. Посетено на February 12, 2013.
 5. 5,0 5,1 „Relieve“. Cuentame INEGI. Посетено на April 6, 2011.
 6. „Encuesta Intercensal 2015“ (PDF). Посетено на December 8, 2015.
 7. „Reporte: Jueves 3 de Junio del 2010. Cierre del peso mexicano“. www.pesomexicano.com.mx. Посетено на August 10, 2010.
 8. „Quintana Roo“. Collins English Dictionary. HarperCollins. Посетено на 26 July 2019.
 9. Предлошка:Cite Oxford Dictionaries
 10. „Controversia Constitucional: Estado de Quintana Roo Vs. Estado de Yucatán (3 de Mayo de 1997)“. Suprema Corte de Justicia de la Nacion. Архивирано од изворникот на November 24, 2011. Посетено на April 6, 2011.
 11. „Campeche insiste en que Quintana Roo le invadió terreno“. Notisureste. Архивирано од изворникот на 2012-03-20. Посетено на April 6, 2011.
 12. „Renuncia Quintana Roo a conflicto limítrofe con Campeche“. El Economista. Посетено на December 7, 2017.

Надворешни врски уреди