Ратево

село во Општина Берово


Ратево — село во Општина Берово, во областа Малешевија, во околината на градот Берово.

Ратево
Викиекспедиција Малешевија (135).jpg

Поглед на Ратево

Ратево is located in Македонија
Ратево
Местоположба на Ратево во Македонија
Ратево на интерактивна карта

Координати 41°40′59″N 22°51′00″E / 41.68306° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.68306; 22.85000Координати: 41°40′59″N 22°51′00″E / 41.68306° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.68306; 22.85000
Регион Logo of Eastern Region, Macedonia.svg Источен
Општина Berovo-grb.svg Берово
Област Малешевија
Население 844[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2330
Повик. бр. 033
Шифра на КО 01010
Надм. вис. 860 м
Слава Павловден
Ратево на општинската карта
Ратево во Општина Берово.svg

Атарот на Ратево во рамките на општината
Commons-logo.svg Ратево на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Населбата се наоѓа во областа Малешевија, во средишниот дел на територијата на Општина Берово, во горното сливно подрачје на реката Брегалница, недалеку од Беровското Езеро (нарекувано и Ратевско Езеро).[2] Селото е ридско, на надморска височина од 860 метри. Од градот Берово е оддалечено 7 километри.[2]

Атарот е мошне голем и зафаќа простор од 39,7 км2. На него обработливото земјиште зазема површина од 1.843 хектари, на шумите отпаѓаат 1.205 хектари, а на пасиштата 836 хектари.[2]

ИсторијаУреди

Во XIX век, Ратево било христијанско село во рамките на Малешевската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

Селото, во основа, има мешовита земјоделска функција.[2]

НаселениеУреди

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година, во селото Ратево имало 630 жители.[3] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија, Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Ратево имало 640 жители.[4]

Селото е големо, но со намалување на бројот на жителите. Во 1961 година селото имало 1.229 жители, од кои 1.176 биле Македонци, a 53 жители биле Турци. Во 1994 година бројот се намалил на 910 жители, од кои 905 Македонци и 5 Роми.[2]

Според последниот попис од 2002 година, во селото живееле 844 жители, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[5] 1905[6] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 630 630 1.259 1.267 1.229 1.145 1.060 934 910 844
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Општествени установиУреди

 
Подрачното основно училиште во селото

Самоуправа и политикаУреди

Селото влегува во рамките на Општина Берово, една од малкуте општини кои не биле изменети со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година. Во периодот од 1996-2004 година, селото било во рамките на некогашната Општина Берово.

Во периодот 1950-1952, селото било седиште на некогашната општина Ратево, во која единствено село било Ратево.

Во периодот 1952-1955, селото било во рамките на тогашната Беровска градска општина, во која покрај селото Ратево се наоѓале градот Берово и селата Двориште и Смојмирово.

Во периодот 1955-1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата Општина Берово.

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 0013 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 664 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитостиУреди

 
Главната селска црква „Св. Петар и Павле“
Археолошки наоѓалишта[11]
Цркви[12]
Бисти
Реки[13]

Редовни настаниУреди

 • Ратевски бамбурци (20 јануари) — жителите се маскираат со маски направени од животински кожи; карневалот има вековна традиција која се одржала до денес, со идеја маските и звукот од прапорците да ги избркаат лошите духови.[14]
 • Павловден (13 јули) — главна селска слава
 • Илинден (2 август) — црковно-народен собир
 • Голема Богородица (28 август) — црковно-народен собир

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 6 април 2017.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 256. Посетено на 6 април 2017.
 3. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 228.
 4. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р. 140-141.
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „ОУ „Дедо Иљо Малешевски". македонски: Општина Берово. Посетено на 6 април 2017.
 9. „Описи на ИМ“. Државна изборна комисија. Посетено на 13 октомври 2021.
 10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 12. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 13. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 60. ISBN 978-9989-2117-6-8.
 14. Илиевска-Арсова, Весна (2011). „Пијанец-Малеш, изобилство од сонце и насмевки!“ (PDF). Штип: Центар за развој на Источен плански регион. стр. 27. Посетено на 6 април 2017.

Надворешни врскиУреди