Ратевска Река

река во Македонија

Ратевска Река — река во Македонија, која извирана 1.550 метри надморска височина на Малешевските Планини. Реката поминува низ селото Ратево и се влева во реката Поленица, која тече низ селата Ратево и Русиново, пред да се влие во Брегалница.[1]

Ратевска Река
Поглед на реката на влезот во селото Ратево
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Берово
СелоРатево
Физички особености
Извор 
 • местоМалешевски Планини
 • надм. вис.1.550 м
Устие 
 • место
Поленица
 • координати
41°41′1″N 22°49′57″E / 41.68361° СГШ; 22.83250° ИГД / 41.68361; 22.83250Координати: 41°41′1″N 22°49′57″E / 41.68361° СГШ; 22.83250° ИГД / 41.68361; 22.83250
 • надм. вис.
803 м
Должина2,4 км
Големина на сливот138 км2
Особености на сливот
ТечениеПоленицаБрегалницаВардарЕгејско Море

Нејзината должина изнесува 2,4 километри, со вкупен пад од 757 метри и просечен пад од 31,1‰. Има вкупна сливна површина од 138 км2.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 60. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски уреди