Ракомет на Летните олимписки игри 2012 (мажи)

Ракометот на Летните олимписки игри 2012 — официјален ракометарски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржил во Лондон, Обединето Кралство во периодот од 28 јули до 12 август во Олимписки парк. Натпреварите во групната фаза се одржале во „Копер бокс“, а нокаут-фазата во Кошаркарската олимписка арена.

Ракомет на Летните олимписки игри 2012 - мажи
Податоци за турнирот
Домаќини Обединето Кралство
Датуми28 јули - 12 август
Екипи12 (од 5 конфедерации)
Конечен исход
Првак Франција (2. титула)
Второпласиран Шведска
Третопласиран Хрватска
Четвртопласиран Унгарија
Статистикa за турнирот
Натпревари38
Дадени голови1973 (51.92 по натпр.)
Гледачи209.625 (5.516 по натпр.)
Најдобар стрелецШведска Никлас Екберг (50 голови)[1]

Дванаесет нации учестувале на турнирот. Четирите најдобри екипи од секоја група се пласирале во четвртфинална рунда, додека 5-та и 6-та екипа во секоја група се пласирале за натпреварите од 9 до 12 според резултатите од нивните групни натпревари. За разлика од претходните Олимписки игри, немало натпревари за пласмани во кои учествувале поразените екипи од четвртфиналето.

Квалификаци уреди

Датум Турнир Бр. на места Квалификувани
Домаќин 1   Обединето Кралство
Светско првенство 2011 13—30 јануари 2011.   Шведска 1   Франција
Пан Американски игри 2011 16—24 октомври 2011.   Мексико 1   Аргентина
Азиски квалификации 2011 23. окт—2. нов 2011.   Јужна Кореја 1   Јужна Кореја
Африканско првенство 2012 10—21 јануари 2012.   Мароко 1   Тунис
Европско првенство 2012 15—29 јануари 2012.   Србија 1   Данска
Светски квалификации #1 6—8 април 2012.   Шпанија 2   Шпанија
  Србија
Светски квалификации #2 6—8 април 2012.   Шведска 2   Шведска
  Унгарија
Светски квалификации #3 6—8 април 2012.   Хрватска 2   Хрватска
  Исланд
Вкупно 12

Шешири уреди

Пред ждрепката, ИХФ ги сместила екипите во шест шешири. Ждрепката за групите се одржала на 30 мај 2012 година[2].

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6
  Франција   Шведска   Исланд   Србија   Данска   Јужна Кореја
  Шпанија   Хрватска   Унгарија   Обединето Кралство   Аргентина   Тунис
Група A Група Б

Групна фаза уреди

Група А уреди

29 јули 2012
09:30
  Исланд 31 : 25   Аргентина Копер бокс
Гледачи: 3.701
Судии: Гајпел, Хелбиг (Германија)
Сигурдсон 9 (15:14) Симонет 5
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400a01/index.html Извештај   3× 

29 јули 2012
14:30
  Шведска 28 : 21   Тунис Копер бокс
Гледачи: 4 155
Судии: Ралуј, Сабросо (Шпанија)
Додер 8 (16:11) Буганми 6
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400a02/index.html Извештај   3× 

29 јули 2012
19:30
  Франција 44 : 15   Обединето Кралство Копер бокс
Гледачи: 5.000
Судии: Абдула, Бамутреф (Катар)
Жоли 11 (21:7) Гернхем 11
  2×  com/handball/event/men/match=hbm400a03/index.html Извештај   3×  1× 

31 јули 2012
09:30
  Тунис 22 : 32   Исланд Копер бокс
Гледачи: 3.599
Судии: Ал-Нуаими, Омар (Обединети Арапски Емирати)
Банур 10 (8:19) Палмарсон 8
  4×  com/handball/event/men/match=hbm400a04/index.html Извештај   4× 

31 јули 2012
14:30
  Обединето Кралство 19 : 41   Шведска Копер бокс
Гледачи: 4 382
Судии: Николиќ, Стојковиќ (Србија)
Ларсон 4 (10:24) Екберг 13
  3×  1×  com/handball/event/men/match=hbm400a05/index.html Извештај   3× 

31 јули 2012
21:15
  Аргентина 20 : 32   Франција Копер бокс
Гледачи: 3.906
Судии: Олесен, Педерс (Данска)
Фернандес, Рикобели 4 (9:17) Карабатиќ 7
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400a06/index.html Извештај   3× 

2 август 2012
11:15
  Франција 25 : 19   Тунис Копер бокс
Гледачи: 4 670
Судии: Николиќ, Стојковиќ (Србија)
Нарсис 7 (12:11) Банур 5
  4×  com/handball/event/men/match=hbm400a07/index.html Извештај   4× 

2 август 2012
16:15
  Обединето Кралство 21 : 32   Аргентина Копер бокс
Гледачи: 4 581
Судии: Кулибали, Дијабате ([[Предлошка:Country data Брег на Слонова Коска|Брег на Слонова Коска]])
Ларсон 6 (11:16) Симонет 6
  4×  com/handball/event/men/match=hbm400a08/index.html Извештај   3× 

2 август 2012
21:15
  Шведска 32 : 33   Исланд Копер бокс
Гледачи: 4 590
Судии: Начевски, Николов (Македонија)
Келман 9 (13:17) Палмарсон 9
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400a09/index.html Извештај   3× 

4 август 2012
09:30
  Тунис 34 : 17   Обединето Кралство Копер бокс
Гледачи: 4 319
Судии: Губица, Милошевиќ (Хрватска)
Туми 10 (14:8) Едгар 5
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400a10/index.html Извештај   3× 

4 август 2012
14:30
  Шведска 29 : 13   Аргентина Копер бокс
Гледачи: 4 592
Судии: Ралуј, Сабросо (Шпанија)
Екберг 9 (12:8) Симонет 3
  4×  com/handball/event/men/match=hbm400a11/index.html Извештај   3× 

4 август 2012
19:30
  Исланд 30 : 29   Франција Копер бокс
Гледачи: 4 521
Судии: Крстиќ, Љубиќ (Словенија)
Петерсон 6 (16:15) Фернандес 9
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400a12/index.html Извештај   2× 

6. август 2012
11:15
  Аргентина 23 : 25   Тунис Копер бокс
Гледачи: 4 645
Судии: Олесен, Педерсен (Данска)
Симонет 6 (12:12) Алујини 7
  2×  1×  com/handball/event/men/match=hbm400a13/index.html Извештај   3×  1× 

6. август 2012
16:15
  Исланд 41 : 24   Обединето Кралство Копер бокс
Гледачи: 4 833
Судии: Абдула, Бамутреф (Катар)
Сигурдсон 8 (18:15) Ларсон 9
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400a14/index.html Извештај   3× 

6. август 2012
21:15
  Франција 29 : 26   Шведска Копер бокс
Гледачи: 4 833
Судии: Губица, Милошевиќ (Хрватска)
Нарсис 6 (18:12) Екберг, Андерсон 5
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400a15/index.html Извештај   3× 
Репрезентација Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Исланд 5 5 0 0 167 132 +35 10
  Франција 5 4 0 1 159 110 +49 8
  Шведска 5 3 0 2 156 115 +41 6
  Тунис 5 2 0 3 121 125 -4 4
  Аргентина 5 1 0 4 113 138 -25 2
  Обединето Кралство 5 0 0 5 96 192 -96 0

Група Б уреди

29 јули 2012
11:15
  Хрватска 31 : 21   Јужна Кореја Копер бокс
Гледачи: 4 068
Судии: Марина, Миноре (Аргентина)
Чупиќ 8 (14:8) Јеон Јик-Јеонг 5
  1×  com/handball/event/men/match=hbm400b01/index.html Извештај   2× 

29 јули 2012
16:15
  Шпанија 26 : 21   Србија Копер бокс
Гледачи: 4 600
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (Норвешка)
Сармијенто Мелијан 5 (10:14) Илиќ 6
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400b02/index.html Извештај   3× 

29 јули 2012
21:15
  Унгарија 25 : 27   Данска Копер бокс
Гледачи: 5.000
Судии: Лазар, Ревере (Франција)
Часар 8 (10:13) Егерт 9
  1×  com/handball/event/men/match=hbm400b03/index.html Извештај   3× 

31 јули 2012
11:15
  Јужна Кореја 19 : 22   Унгарија Копер бокс
Гледачи: 4 262
Судии: Начевски, Николов (Македонија)
Јеонг Јик-Јеонг, Јеонг Хан 4 (9:7) Лекаји 5
  4×  com/handball/event/men/match=hbm400b04/index.html Извештај   4× 

31 јули 2012
16:15
  Србија 23 : 31   Хрватска Копер бокс
Гледачи: 4 827
Судии: Хорачек, Новотни (Чешка)
Вујин 6 (9:13) Чупиќ 8
  4×  com/handball/event/men/match=hbm400b05/index.html Извештај   3× 

31 јули 2012
19:30
  Данска 24 : 23   Шпанија Копер бокс
Гледачи: 4 368
Судии: Крстиќ, Љубиќ (Словенија)
Хансен 8 (13:12) три играчи 4
  4×  com/handball/event/men/match=hbm400b06/index.html Извештај   4× 

2 август 2012
09:30
  Шпанија 33 : 29   Јужна Кореја Копер бокс
Гледачи: 4 209
Судии: Лазар, Ревере (Франција)
Угалде 6 (16:14) Ву 8
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400b07/index.html Извештај   2× 

2 август 2012
14:30
  Хрватска 26 : 19   Унгарија Копер бокс
Гледачи: 4 950
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (Норвешка)
Чупиќ 7 (11:9) Часар, Наџ 4
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400b08/index.html Извештај   3× 

2 август 2012
19:30
  Србија 25 : 26   Данска Копер бокс
Гледачи: 4 504
Судии: Гајпел, Хелбиг (Германија)
Вујин 7 (11:13) Хансен 7
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400b09/index.html Извештај   2× 

4 август 2012
11:15
  Јужна Кореја 22 : 28   Србија Копер бокс
Гледачи: 4 525
Судии: Бонавентура, Бонавентура (Франција)
Јеонг Хан 6 (10:12) Никчевиќ, Тоскиќ 5
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400b10/index.html Извештај   6× 

4 август 2012
16:15
  Хрватска 32 : 21   Данска Копер бокс
Гледачи: 4 800
Судии: Лазар, Ревере (Франција)
три играчи 5 (14:9) Егерт, Линдберг 5
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400b11/index.html Извештај   3× 

4 август 2012
21:15
  Унгарија 22 : 33   Шпанија Копер бокс
Судии: Хорачек, Новотни (Чешка)
Наџ 7 (13:16) Агуинагалде 9
  4×  com/handball/event/men/match=hbm400b12/index.html Извештај   3× 

6. август 2012
09:30
  Унгарија 26 : 23   Србија Копер бокс
Гледачи: 4 159
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (Норвешка)
Мочаји 9 (9:11) Илиќ, Продановиќ 5
  4×  com/handball/event/men/match=hbm400b13/index.html Извештај   3× 

6. август 2012
14:30
  Данска 26 : 24   Јужна Кореја Копер бокс
Гледачи: 4 546
Судии: Ал-Нуаими, Омар (Обединети Арапски Емирати)
Егерт Јенсен, Кнудсен 6 (13:14) Ли Јае Ву, Еом Хју-Вон 6
  4×  com/handball/event/men/match=hbm400b14/index.html Извештај   2× 

6. август 2012
19:30
  Шпанија 25 : 30   Хрватска Копер бокс
Гледачи: 4 856
Судии: Гајпел, Хелбиг (Германија)
Ентрериос, Томас 5 (10:11) Чупиќ, Лацковиќ 7
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400b15/index.html Извештај   4× 
Репрезентација Натпревари Победи Нерешени Порази Г+ Г- ГР Бодови
  Хрватска 5 5 0 0 150 109 +41 10
  Данска 5 4 0 1 124 129 -5 8
  Шпанија 5 3 0 2 140 126 +14 6
  Унгарија 5 2 0 3 114 128 -14 4
  Србија 5 1 0 4 120 131 -11 2
  Јужна Кореја 5 0 0 5 115 140 -25 0

Финална фаза уреди

 
Натпревар во Кошаркарска арена.
Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
8 август - 11:00        
   Исланд  33
10 август - 17:00
   Унгарија (прод.)  34  
   Унгарија  26
8 август - 18:00
     Шведска  27  
   Данска  22
12 август - 15:00
   Шведска  24  
   Шведска  21
8 август - 14:30
     Франција  22
   Франција  23
10 август - 20:30
   Шпанија  22  
   Франција  25 Трето место
8 август - 21:30
     Хрватска  22  
   Хрватска  25    Унгарија  26
   Тунис  23      Хрватска  33
12 август - 11:00


Четвртфинале уреди

8 август
11:00
  Исланд 33 : 34   Унгарија Кошаркарска олимписка арена
Гледачи: 9.063
Судии: Лазар, Ревере (Франција)
Сигурдсон 8 (12:16) Наџ 9
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400301/index.html Извештај   3× 

8 август
14:30
  Шпанија 22 : 23   Франција Кошаркарска арена
Гледачи: 8.890
Судии: Николиќ, Стојковиќ (Србија)
Томас 6 (12:9) Акамбре 7
  4×  com/handball/event/men/match=hbm400303/index.html Извештај   4× 

8 август
18:00
  Шведска 24 : 22   Данска Кошаркарска арена
Гледачи: 9.494
Судии: Начевски, Николов (Македонија)
Додер 6 (11:9) Линдберг 6
  4×  com/handball/event/men/match=hbm400302/index.html Извештај   4× 

8 август
21:30
  Хрватска 25 : 23   Тунис Кошаркарска арена
Гледачи: 9.578
Судии: Марина, Миноре (Аргентина)
Чупиќ 8 (11:12) Јалуз, Алујини 4
  2×  com/handball/event/men/match=hbm400304/index.html Извештај   4×  1× 

Полуфинале уреди

10 август
17:00
  Унгарија 26 : 27   Шведска Кошаркарска арена
Гледачи: 9.597
Судии: Гајпел, Хелбиг (Германија)
Часар 8 (12:15) Екберг 6
  4×  com/handball/event/men/match=hbm400201/index.html Извештај   3× 

10 август
20:30
  Франција 25 : 22   Хрватска Кошаркарска арена
Гледачи: 9.849
Судии: Абрахамсен, Кристијансен (Норвешка)
три играчи 4 (12:10) Хорват 6
  4×  com/handball/event/men/match=hbm400202/index.html Извештај   4× 

Натпревар за 3 место уреди

12 август
11:00
  Унгарија 26 : 33   Хрватска Кошаркарска арена
Гледачи: 9.263
Судии: Хорачек, Новотни (Чешка)
Харшањи 8 (14:19) Чупиќ 8
  2×  com/handball/event/men/match=hbm400102/index.html Извештај   3× 

Финале уреди

12 август
15:00
  Шведска 21 : 22   Франција Кошаркарска арена
Гледачи: 9.627
Судии: Крстиќ, Љубиќ (Словенија)
Екберг 6 (8:10) Гигу 5
  3×  com/handball/event/men/match=hbm400101/index.html Извештај   4× 


 
2° место

 
Шведска
 
Олимписки победник во ракомет за мажи


 
Франција
2° титула
 
3° место

 
Хрватска

Конечна табела уреди

Пласман Репрезентација
    Франција
    Шведска
    Хрватска
4   Унгарија
5.   Исланд
6.   Данска
7.   Шпанија
8.   Тунис
9.   Србија
10.   Аргентина
11.   Јужна Кореја
12   Обединето Кралство

Идеален тим

Избран од сите тимови и стручнаци на ИХФ: IHF.info Архивирано на 15 август 2012 г.

Состави на медалистите уреди

Злато   Франција Жером Фернандес, Дидије Динар, Гзавје Бараше, Гијом Жил, Бертран Жил, ДаниелНарсис, Гијом Жоли, Самјуел Онрубиа, Дауда Карабуе, Никола Карабатиќ, Тијери Омејер, Вилијам Акамбрај, Лик Абало, Седрик Сораиндо, Микаел Гигу Селектор: Клод Онеста
Сребро   Шведска Матијас Андерсон, Матијас Густафсон, Ким Андерсон, Јонас Калман, Магнус Јернемир, Никлас Екберг, Далибор Додер, Јонас Лархолм, Тобијас Карлсон, Јохан Јакобсон, Јохан Сјестранд, Фредерик Петерсен, Ким Екдал, Матијас Закрисон, Андреас Нилсон Селектор: Штефан Олсон и Ола Линдгрен
Бронза   Хрватска Венио Лосерт, Ивано Балиќ, Домагој Дувњак, Блаженко Лацковиќ, Марко Копљар, Игор Вори, Јаков Гојун, Златко Хорват, Драго Вуковиќ, Дамир Бичаниќ, Денис Бунтиќ, Мирко Алиловиќ, Мануел Штрлек, Иван Чупиќ, Иван Нинчевиќ Селектор: Славко Голужа

Наводи уреди

  1. London 2012 Handball Statistics, retrieved 12 August 2012 Архивирано на 22 август 2012 г.
  2. „Seeding List completed“. IHF. 8 April 2012. Архивирано од изворникот на 3 August 2012. Посетено на 29 May 2012.

Надворешни врски уреди