Прждево

село во Општина Демир Капија


Прждево — село во Општина Демир Капија, во близина на градот Демир Капија.

Прждево
Поглед на Прждево 2.jpg

Поглед на селото

Прждево is located in Македонија
Прждево
Местоположба на Прждево во Македонија
Координати 41°25′12″N 22°09′57″E / 41.42000° СГШ; 22.16583° ИГД / 41.42000; 22.16583Координати: 41°25′12″N 22°09′57″E / 41.42000° СГШ; 22.16583° ИГД / 41.42000; 22.16583
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Coat of arms of Demir Kapija Municipality.svg Демир Капија
Население 235[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1440
Повик. бр. 043
Шифра на КО 18026
Прждево на општинската карта
Прждево во Општина Демир Капија.svg

Атарот на Прждево во рамките на општината
Commons-logo.svg Прждево на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Прждево — село во Општина Демир Капија,Република Македонија.Припаѓа на Повардарскиот регион и се наоѓа во географската област Тиквеш,на 10 километри западно од градот Демир Капија,левата страна од реката Вардар и магистралниот пат Е-75.

ИсторијаУреди

Селото Прждево се наоѓа на место каде што се составуваат Вешката Река и Лопатички Дол (Наново) и е нешто понастрана (затскриено зад еден рид од главниот пат). Ј.Г.Хан спомнува дека во педесеттите години на XIX век Прждево имало 400 куќи, од кои 160 биле христијански а веќе при крајот на XIX век селото има 500 Македонци (рисјани) и 1200 Турци (муслимани).Старото име на Прждево е Слатина.Старото село Слатина била населба која се наоѓала на десниот брег на реката Вардар во близина на сегашното Прждево. Местото каде е денес селото Прждево пред да се засели воопшто, било шума.Селаните кога почнале да се заселуваат почнале нагло да ја сечат, раскопуваат и особено да ја горат густата шума. Горењето или “пржалењето“ на шумата било толку интензивно, што и буквално местото останало изгорено (пржалено) па и селото кое го образуваат неколкуте семејства се нарекло – Прждево. Прждево има неколку маала:“Горното Маало“,“Долното Маало“ и “Средното Маало“ а се спомнуваат и “Кршиплод Маало“ и“Масларково Маало“.Во селото има повеќе чешми: “Пинџурица“,“Уткарица“,“Бурга“и др. .Иако и надвор од селото постојат повеќе чешми и извори на вода ,сепак во селото нема доволно вода во одредени периоди од годината.

СтопанствоУреди

Ова село е едно од поголемите производители на црвен пипер во кое има фабрика за обработка,сушење и производство на пиперот.Сепак најголем проблем за селаните претставува немањето постојана работа.

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година селото брои 235 жители. Мнозинството од населението во селото се Македонци (89 %), малцинство се Турците (10 %). Во почетокот на XX век, Турците сочинувале околу 2/3 од руралното население. Најголема религија на месното население е православното.

РодовиУреди

Прждево било мешано муслиманско-христијанско македонско село.

Родови во селото:

Македонски Христијани

 • Староседелци: Масларковци (1 к.), Самарџијовци (1 к.), Боцевци (3 к.), Соколовци (4 к.), Марковци (1 к.), Катараловци (1 к.), Спидевци (1 к.), Коцовци (1 к.), Самарџијовци-Монтевци (2 к.), Кујунџијовци (1 к.), Пиперовци (1 к.), Поповци-Пинџеровци (12 к.), Тасевци (3 к.), Стефановци (1 к.) и Бошковци (1 к.)
 • Доселеници:
 • Шоповци (1 к.) доселени се од Штипско, кон крајот на XVIII век.
 • Ваташани (1 к.) доселени се од селото Ваташа.
 • Баровци (1 к.) доселени се од селото Барово.
 • Деловци (1 к.) доселени се од селото Војшанци, а таму од селото Долни Дисан.
 • Ориларци-Бањански (1 к.) доселени се од селото Оризари, а таму од селото Бања.
 • Атанасовци (2 к.) доселени се од селото Тремник.
 • Стрмашовци (4 к.) доселени се од селото Драчевица. А таму од селото Стрмашево.
 • Деловци (1 к.) доселени се од селото Вешје, а таму од селото Ракета.
 • Дојковци (1 к.) доселени се од селото Долни Дисан.
 • Вешки (1 к.) доселени се од селото Вешје.

Македонски муслимани

 • Староседелци од старото село Слатина: Ќетиповци-Арслановци (17 к.), Татаровци (2 к.), Тронтевци (5 к.), Кадан-Аметовци (2 к.), Амет-Дрдовци (1 к.), Драма-Алијовци (1 к.), Башановци (2 к.), Салаховци (4 к.), Котлевци (3 к.), Мола Мемедовци (5 к.), Кара Алијовци (2 к.), Ускуновци (3 к.), Шунтевци (3 к.), Вејселовци (1 к.), Мамутаговци (4 к.), Бошњаковци (3 к.) биле дарежливи како Бошњаци, Беќировци (1 к.), Колазијовци (1 к.), Мамудовци (3 к.), Табаковци (1 к.), Амедовци (6 к.), Шетовци (2 к.), Гавренци (1 к.), Смрдлевци (3 к.), Дабевци (2 к.), Арифефендијини (2 к.), Шабановци (1 к.), Алибашовци (4 к.), Мукевци (1 к.), Мемковци (2 к.), Тајировци (1 к.), Џевелковци (3 к.), Муслијовци (4 к.), Бакевци (7 к.), Бокевци-Нолбантановци (4 к.), Ќеневци (2 к.), Бешиновци (1 к.), Љутовци (3 к.), Оџевци (4 к.), Хуткини (1 к.), Пеливановци (2 к.), Ќесеџијовци (1 к.), Бораличевци (5 к.), Мола Мамутовци (7 к.), Ќосевци (3 к.), Куртешовци (5 к.), Суџуковци (6 к.), Даутовци (1 к.), Хаџи Алиловци (1 к.), Ајтовци Мисирковци (7 к.), Уста Асановци (1 к.), Муртовци (7 к.), Ајединовци (4 к.) и Бакалиновци (1 к.)
 • Доселеници:
 • Мала Демировци (1 к.) доселени од селото Тремник.
 • Ибрајимовци (1 к.) доселени од селото Бистренци.
 • Еминовци (1 к.) доселени од Радбиште кај Дебар (?).
 • Абдиловци (1 к.) доселени од селото Бесвица.
 • Чифлички (1 к.) доселени од селото Тремник.
 • Хусејиновци (1 к.) доселени од селото Бистренци.
 • Мемедовци (1 к.) доселени од селото Бесвица.
 • Мемедовци (1 к.) исто така од Бесвица.
 • Чебовци (1 к.) доселени од Долни Дисан.
 • Усејиновци (1 к.) доселени од Барово.[2]

Општествени установиУреди

-Во црковниот двор се наоѓало и старото училиште во кое предавале некои од попознатите учители за кои се спомнува и знае. Така се споменуваат : Лазар Чулев (1905 г.), Петре од Ресава, Тодор од Ресава (на кого муслиманите фралале со пушка во училиштето за да го убијат) и Цандо од Кавадарци. Во училиштето се предавало и на “славјански“ а доаѓале и децата од околните села.

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1246 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 140 гласачи.[4]

Редовни настаниУреди

 • селскиот панаѓур кој секоја година се одржува на 24 мај денот на просветителите Св.Кирил и Методиј
 • секоја година третиот ден од Велигден се испраќа на симболичен начин

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Населбата се одржува со природниот генерациски прираст, а добар дел од потомството живее во блиското Неготино.

Од муслиманите во 1912 година, 5 семејства се иселиле во Турција.[2]

НаводиУреди

 1. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 4 септември 2021.
 2. 2,0 2,1 Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.
 3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди