Општина Демир Капија

Општина Демир Капијаопштина во југоисточна Централна Македонија со седиште во градот Демир Капија.

Општина Демир Капија
Општина
Знаме на Општина Демир КапијаГрб на Општина Демир Капија
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеДемир Капија
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникЛазар Петров
Површина
 • Вкупна311,06 км2 (120,10 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно3.777
 • Густина12/км2 (31/ми2)
Час. појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+043
Регистарски табличкиDK
Мреж. местоopstinademirkapija.gov.mk
Карта на Општина Демир Капија со селските атари.
Демографска карта на Општина Демир Капија со селските атари.

Географија уреди

Историја уреди

Археолошките испитувања досега немаат откриено кој би го потврдил името на античката населба која се наоѓа во Демир Капија. Единственото расположливо име кое го имаме е Стене, кое на коинê јазикот значи „Теснец“, "Тесница", "Теснина" или „Клисура“. Другата можна етимологија на името е дека името е поврзано со зборот "σθένος" (стхенос / стенос), кој е исто така од коинê јазикот и значи "јачина", "сила", "моќ". Овој збор има сродност со тракискиот збор "стене", чие значење е "јак(а)" или "силен" / "силна", при што укажува дека можеби и тракискиот "стене" има врска со името на градот Стене.

Словенското име кое се задржало до средниот век е Просек, а подоцна турскиот назив Демир Капи, во превод Железна Врата.

Според досегашните наоди со сигурност може да се тврди дека на просторот пред тунелот, нешто јужно од денешна Демир Капија постоела една пајонска населба. Откриени се тврдини на брегот покрај клисурата како и гробна некропола кои се карактеристични за сите илирски и пајонски племиња во Македонија. Во средниот век крај денешна Демир Капија се споменува утврдениот град Просек - Теснина, кој се наоѓал на левата страна на Вардар. Самиот град имал голема улога на стратешко место поради што кон крајот на IX век Бугарите ја преземале оваа територија од Византија. Подоцна овој простор потпаѓа под власта на Цар Самуил а потоа повторно под Византија.

Некогашната градска населба е утврдена со ѕидини, а од јужната страна е природно заштитена.Во римскиот дел на градот се откриени остатоци од канализација, керамика, стакло и др.

На овој простор подоцна е подигната црква која најверојатно датира од IX - X век. Во времето кога македонските Словени го примале христијанството. Судејќи според пронајдените гробови и гробните наоди црквата била во употреба сè до XV век кога била урната и напуштена.

Демир Капија како видно стратешко место претставувала седиште на многу култури и нации кои оставиле зад себе белег кој денес ни помага да откриеме нешто повеќе за нив а со тоа да го збогатиме нашето културолошко знаење

Стопанство уреди

Демографија уреди

Според проценка од 2016, општина Демир Капија има 4.039 жители.[2] Според пописот од 2002 година општината има 4.545

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 4.209 87,94
Албанци 15 0,51
Турци 225 7,57
Роми 11 0,35
Власи 0 0,00
Срби 54 2,91
Бошњаци 1 0,02
останати 30 0,70
Вероисповед Вкупно
православни 4.104
муслимани 409
католици 7
протестанти 0
останати 25
Јазик Вкупно
македонски 4.209
албански 15
турски 225
ромски 11
влашки 0
српски 54
бошњачки 1
останати 30

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Градоначалник на општина Демир Капија е Лазар Петров од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[3] Советот на општина Демир Капија е составен од 9 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  СДСМ: 5 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 4 места

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
  3. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врски уреди