Стрмашево

село во Општина Демир Капија

Стрмашево — село во Општина Демир Капија, во околината на градот Демир Капија.

Стрмашево

Селото Стрмашево во 1931 година

Стрмашево во рамките на Македонија
Стрмашево
Местоположба на Стрмашево во Македонија
Стрмашево на карта

Карта

Регион  Вардарски
Општина Демир Капија
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 18010
Надм. вис. 892 м
Стрмашево на општинската карта

Атарот на Стрмашево во рамките на општината
Стрмашево на Ризницата

Географија и местоположба

уреди

Стрмашево — село во општина Демир Капија. Оддалечено 4 км југозападно од Демир Капија. Соседни села се Барово, Драчевица, Крњево, Чемерско, и др.

Историја

уреди

Селото е старо по постанок, за што сведочат и некогашните стари родови во селото.

Стопанство

уреди

Население

уреди
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948203—    
195347−76.8%
19614−91.5%
19710−100.0%
198100.00%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 250 Македонци.[2]

Според пописот од 2002 година, селото било раселено. Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 434 384 203 47 4 0 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[3]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[4]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]

Родови

уреди

Стрмашево било македонско село.

Според истражувањата од 1920титие, родови во селото биле:

  • Староседелци: Николовци (8 к.), Пешовци (7 к.), Галевци (1 к.), Камчевци (2 к.), Петкановци (2 к.), Трајановци (3 к.), Јовановци (1 к.), Аџијовци (2 к.), Степовци (1 к.), Митревци (3 к.), Геговци (3 к.),
  • Доселеници: Терзијовци (2 к.) потекнуваат од предокот дедо-Дино Вла кој дошол околу 1850 година од Крушево; Бојковци-Витановци (1 к.) доселени се на чифлик ви средината на XIX век од селото Конопиште; Ѓоргевци (1 к.) дошол дедо Ѓорге Вла од влашкото село Ливадија кај Воден околу средината на XIX век; Трајковци (2 к.) дошол Доне како домазет во Пешовци од селото Прждево кон средината на XIX век; Лесковци-Аврамовци (1 к.) се доселил дедо Костадин од селото Радња околу 1870 година, поддалечно потекло од селото Лесково во Меглен; Џолевци (2 к.) дошле синовите на Ѓорге од Бохула како домазети. Неде домазет во изумрените Павлевци доселен околу 1880 година, Јованче домазет во изумрените Грујовци околу 1900 година. Уште постаро потекло од некое село Пиперово во Арнаутлук; Ристовци (2 к.) се доселиле двајца братучеди од селото Горни Дисан. А таму кон крајот на XVIII век од селото Долни Дисан; Поповци (1 к.) доселени се во 1908 година од селото Радња. Поддалечно потекло од селото Корешница; Мрежички (1 к.) доселени се во 1910 година од селото Мрежичко; Ѓорговци (1 к.) доселени се во 1920 година од селото Бохула; Камбер (1 к.) тој бил Ром. Доселен околу 1920 година од Неготино.[7]

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Стари иселеници се Будуровци, Аџијовци и уште 10 други семејства. Се иселиле во местото Кара Азмак. Од Терзијовци во 1914 година едно семејство се иселило во Аргентина.[7]

Наводи

уреди
  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  3. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  4. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  5. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  6. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  7. 7,0 7,1 Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец.

Надворешни врски

уреди