Вешје

село во Општина Неготино


Вешје — село во Општина Неготино, во околината на градот Неготино.

Вешје
Вешје is located in Македонија
Вешје
Местоположба на Вешје во Македонија
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Неготино
Шифра на КО 18005
Вешје на општинската карта
Вешје во Општина Неготино.svg

Атарот на Вешје во рамките на општината
Commons-logo.svg Вешје на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во јужниот дел од областа Тиквеш, оддалечено 19 километри јужно од градот Неготино.

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Вепје живееле 715 жители, сите Македонци, од кои 225 христијани и 460 муслимани.[1]

Според последниот попис од 2002 година, Вешје е мало село со 45 жители, сите Македонци.

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[2]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 715[1] 687 785 434 348 178 89 68 45

РодовиУреди

Вешје било мешано муслиманско-христијанско македонско село.

Родови во селото:

Македонски муслимани

 • Староседелци: Горнодворци-Оџевци (2 к.), Аличевци (1 к.), Мала-Аријевци (3 к.), Шедевци (2 к.), Кумеманчевци (1 к.), Карамучевци (2 к.), Џевелковци (4 к.), Кафуровци (2 к.), Долнодворци-Зеќировци (7 к.), Дурчевци-Сарафовци (5 к.), Јошковци (2 к.), Јатовци (2 к.), Абдурахмановци-Гопчевци (3 к.) и Хусејинковци (3 к.)
 • Доселеници:
 • Карпузовци (6 к.), Субашовци (8 к.), Спајиовци (5 к.), Учевци (2 к.) и Садразамовци (1 к.) доселени се од раселеното село Вештина.
 • Шоповци (11 к.) доселени се од Штипско, кон крајот на XVIII век.
 • Мегленчевци (1 к.) доселени се од селото Наќ во Меглен.
 • Ајгаровци (1 к.) доселени се од селото Марена.
 • Пашовци (1 к.) доселени се од селото Тремник.
 • Бакаловци (1 к.) доселени се од селото Бесвица.
 • Ленковци (4 к.) доселени се од селото Долни Дисан.
 • Хајрушовци (1 к.) и они се од Долни Дисан.
 • Мемишовци (1 к.) и они се од Долни Дисан.
 • Ушеловци (1 к.) доселени од Прждево.
 • Мендовци (1 к.) доселени од Бохула.

Македонски Христијани

 • Доселеници: Димовци (9 к.), Деловци (8 к.), Шиковци (2 к.), Стојчевци (2 к.), Мркевци (1 к.) и Петревци (1 к.) доселени се од раселеното село близу Вешје, а тоа е Ракета.
 • Ѓурчијовци (2 к.) доселени се однекаде.
 • Хањовци (1 к.) доселени се од селото Бистренци.
 • Кузмановци (1 к.) доселени се од селото Драчевица.
 • Тасевци (1 к.) доселени се од селото Прждево.
 • Кришковци (1 к.) доселени се од селото Долни Дисан.
 • Струковци (1 к.) и они се од Долни Дисан.
 • Ќимковци (1 к.) доселени се од селото Горни Дисан, а подалечно потекло од Долни Дисан.
 • Ристовци (1 к.) доселени се од селото Зборско во Меглен, во 1916 година.
 • Голчевци (1 к.) доселени се од селото Барово, во Барово се доселиле од селото Чемерско, а во Чемерско од селото Бохула.[3]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1229 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 35 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.155.
 2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 3. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.
 4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди