Преод — село во Општина Свети Николе, во областа Овче Поле, во околината на градот Свети Николе.

Преод
Преод is located in Македонија
Преод
Местоположба на Преод во Македонија
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Свети Николе
Население 44 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 24030
Преод на општинската карта
Преод во Општина Свети Николе.svg

Атарот на Преод во рамките на општината


Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Овче Поле, на североисточните падини на Градиштанска Планина. Оддалечено е 10 километри североисточно од градот Свети Николе.

ИсторијаУреди

Во XIX век селото е дел од Штипската каза во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Преод живееле 360 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Преод имало 320 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Преод живеат 44 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 360[1] 320[2] 567 507 390 198 80 39 40 44

РодовиУреди

Родови во селото: Чапровци (7 к.), Калинци (11 к.), Мушевци (14 к.) и Тангурци или Дулевци (4 к.) потекнуваат од предци кои живееле во Слатина, село кое сега не постои, се наоѓало 1300 м. северно од Мездра, на патот Свети Николе-Куманово. Во родот Чапровци се знае следното родословие: Давчо (жив на 75 г. во 1957-58 година) Спасо-Бошко-Коле, од Слатина се доселил неговиот татко. Во родот Калинци се знае следното родословие: Ѓеле (жив на 79 г. во 1957-58 година) Смиле-Ѓоргија-Петко-баба Калина, која се доселила во селото; Ѓургуровци (11 к.) доселени се од некое скопско село Бучук (?); Кркашовци (11 к.) доселени се од некое село во Прилепско; Џамбазовци (2 к.) доселени се однекаде; Ванко (1 к.), Санде (1 к.), Санде (1 к.), Стојче (1 к.) и Стојан (1 к.) доселени се од околината на Крива Паланка. Стојче од селото Градец, а Стојан од Страцин, тие се познати под името Шопи; Благоја (1 к.) доселен од селото Габреш.[5]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1688 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватен објект.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 25 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Иселеници се, Донче иселени се во селото Кнежје. Тренчеви, Бучкови и Мусевци во периодот од 1941-44 се иселиле во селото Кадрифаково. Смилеви во 1936 година се иселиле во селото Буриловци.[5]

После Втората светска војна имало иселеници во Скопје, Штип, Велес, Куманово.[5]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 233.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 134 – 135.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика.
  5. 5,0 5,1 5,2 Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска Котлина.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди