Мездра

село во Општина Свети Николе


Мездра — село во Општина Свети Николе, во областа Овче Поле, во околината на градот Свети Николе.

Мездра
Мездра is located in Македонија
Мездра
Местоположба на Мездра во Македонија
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Свети Николе
Област Овче Поле
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 24022
Мездра на општинската карта
Мездра во Општина Свети Николе.svg

Атарот на Мездра во рамките на општината
Commons-logo.svg Мездра на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

Селото своевремено имало два дела: Стара Мездра и Нова Мездра, кои во долго време во XX век се сметале за одделни села. Обете се иселени во 1970-тите,[1] и во 2000-тите се укинати. Денес како населено место се води само Мездра (Стара Мездра), додека пак територијата на некогашна Нова Мездра е во атарот на соседното с. Сопот, близу атарската граница со Мездра.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Селото е раселено и според последниот попис од 2002 година, селото нема жители.[2]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[3]

Година 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 168 156 161 58 / / / /

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Селото е опфатено во изборното место бр. 1695 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. на селото Орел.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 16 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја (изд. I.). Скопје: Патрија. стр. 210. ISBN 9989-862-00-1.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди