КК Неметали Огражден

КК Неметали Огражден е поранешен македонски кошаркарски клуб од Струмица. Клубот е поранешен учесник во Првата македонска кошаркарска лига.

КК Неметали Огражден
Основан1949; пред 74 години (1949)
Распаднат2004; пред 18 години (2004)
МестоСтрумица
Бои на клуботзелена, бела
         
Позиција 2003/04
(Прва Лига Мажи)
Полуфинале
Супер лига 3ти
Првацинема
Дресови
Kit body unknown.png
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Kit body unknown.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


ИсторијаУреди

Клубот бил основан во 1949 година.[1]

Генерален спонзор на клубот било акционерско друштво Неметали Огражден.[2]

Неметали Огражден бил вицепрвак во Купот на Македонија 2004. Поради финансиски причини Неметали Огражден се повлекол од Првата лига пред сезоната 2004/05.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „History“. eurobasket.com. Посетено на 9 февруари 2017.
  2. „Настани“. ograzden.com.mk. Посетено на 9 февруари 2017.

Надворешни врскиУреди