Прва македонска кошаркарска лига 1998/99

Првата македонска кошаркарска лига 1998/99 - 7. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Годел Работнички.[1]

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 1998/99
ТВ МТВ 2
Конечни места
Првак Годел Работнички (7. титула)
Вицепрвак МЗТ Бос (4. финале)
1997/98
1999/00

Учесници уреди

Екипи уреди

Екипа Град Сала
Вардар Скопје
Годел Работнички Скопје Градски Парк
Жито Вардар Велес Гемиџии
Деликатес Кочани Љупчо Сантов
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански
Никол Ферт Гостивар Младост
Орка Кавадарци Јасмин

Персонал уреди

Екипа Главен тренер Капитен
Годел Работнички   Марин Докузовски[2]
Жито Вардар   Михајло Увалин[3]
Куманово   Стерија Андоновски[3]
Никол Ферт   Благоја Печалов[2]
МЗТ Бос
Орка

Разигрување уреди

Победнички состав уреди

број име позиција државјанство
4 Врбица Стефанов Разигрувач   Македонија
5 Емил Рајковиќ Крилен центар   Македонија
6 Горан Веселиновски Бек /
Крило
  Македонија
7 Игор Михајловски Крилен центар   Македонија
8 Тони Симиќ Центар   Македонија
9 Ѓорѓи Чековски Крилен центар   Македонија
10 Гоце Герасимовски   Македонија
11 Марјан Ѓуров Крило   Македонија
12 Марјан Србиновски Крило
/ Бек
  Македонија
13 Нешовиќ   Македонија
14 Благоја Патровски   Македонија
15 Ненад Атанасов Бек   Македонија

Победник во
Првата лига 1998/99
 
Работнички 7. титула

Главен тренер

Извор:[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Додека седите дома, уживајте во ретро кошарка: Николферт-Работнички 1999!“. basketball.mk преку web.archive.org. 21 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-04-09. Посетено на 9 април 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 МТВ 2 (22 март 2020). „NIKOL FERT - GODEL RABOTNICKI (1999 GODINA)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 9 април 2020.
  3. 3,0 3,1 МТВ 2 (22 март 2020). „ZITO VARDAR - KUMANOVO“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 10 април 2020.

Надворешни врски уреди