Куп на Македонија во кошарка 1998

Купот на Македонија 1998 - 6. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир бил одигран во Спортската сала Јасмин во Кавадарци. Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Годел Работнички.

Куп на Македонија 1998
Детали за турнирот
Датум(и)-29 март
ГрадКавадарци
СалаЈасмин
ПрвакГодел Работнички (3. титула)
ВицепрвакОрка (2. финале)
1997
1999

Место на одржување уреди

Кавадарци
Спортска сала Јасмин
Капацитет: 1,800
 

Турнир уреди

Полуфинале уреди

март 1998 [1] Годел Работнички 74, Жито Вардар 64    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: -, -
март 1998 [1] Орка 77, МЗТ Аеродром 64    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: -, -

Финале уреди

29 март 1998 [1] Годел Работнички 80, Орка 78 Пдж  Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Гледачи: 3,000
Судии: Зоран Златевски, Блаже Поповски
МТВ 2
Четвртини: 33-31, 34-36Пдж: 14-11
Пое: Д. Видачиќ 17
Дод: П. Блажевски 5
Пое: Р. Дак 25
Дод: Т. Бурогс 4

Победнички состав уреди

број име позиција државјанство
4 Ѓорѓе Војновиќ Бек /
Крило
  Македонија
5 Драгољуб Видачиќ Разигрувач   Сојузна Република Југославија
6 Горан Веселиновски Бек /
Крило
  Македонија
4 Игор Михајловски Крилен центар   Македонија
8 Драган Смиљаниќ Центар   Сојузна Република Југославија
9 Васко Најков Центар   Македонија
10 Горан Димитријевиќ Бек   Македонија
11 Јорданчо Давитков (К) Бек   Македонија
12 Поповски   Македонија
14 Перо Блажевски Крило   Македонија
15 Ѓорѓи Књазев Бек   Македонија

Победник во
Купот на Македонија 1998
 
Годел Работнички
3. титула

Главен тренер

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 МТВ 2 (28 март 2020). „RABOTNICKI - ORKA (FINALE KUP NA RM 1998)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 30 март 2020.

Надворешни врски уреди