Отвори го главното мени

Нови седум светски чуда

Седум светски чуда на новиот светУреди

 
Поштенски марки од Гибралтар, издадени пригодно за новите 7 светски чуда

Седумте светски чуда на новиот свет се:

  1. Кинески Ѕид, Кина
  2. Древниот град Петра, Јордан
  3. Спасител Исус Христос, Рио де Жанеиро, Бразил
  4. Мачу Пикчу, Куско, Перу
  5. Чичен Ица (Јукатан, Мексико)
  6. Колосеум, Рим, Италија
  7. Таџ Махал, Агра, Индија

Други финалистиУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди