Лагуна Верде (шпански: Laguna Verde -Зелената лагуна) е солено езеро на југозападниот дел на боливското алтиплано, во департманот Потоси, воп провинцијата Јужен Липез, на чилеанската граница во близина на вулканот Ликанкабур. Преовладува зелената боја поради седиментите. Се наоѓа на околу 4,300 m (14,000 ft) надморска висина.

Зелена Лагуна
Laguna Verde
Q'umirqucha
Зелена Лагуна Laguna Verde Q'umirqucha -
Зелена Лагуна
Laguna Verde
Q'umirqucha -
Место Алтиплано,  Боливија
Координати 22°47′38″S 67°48′44″W / 22.79389° ЈГШ; 67.81222° ЗГД / -22.79389; -67.81222
Вид солено езеро
Земји во сливот Боливија
Површина 5,2 км2
Надм. височина на површината 4,300 m (14,000 ft)

Поврзано уреди

 
Зелената боја по која е добиено името