Општина Крива Паланка

Општина Крива Паланкаопштина во североисточна Македонија, Република Македонија. Центар на општината е градот Крива Паланка.

Општина Крива Паланка
Општина
Знаме на Општина Крива ПаланкаГрб на Општина Крива Паланка
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеКрива Паланка
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникСашко Митовски
Површина
 • Вкупна480,81 км2 (185,64 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно18.059
 • Густина38/км2 (97/ми2)
Час. појасCET (UTC+01:00)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+031
Регистарски табличкиKP
Мреж. местоkrivapalanka.gov.mk
Карта на општина Крива Паланка со селските атари.
Демографска карта на општина Крива Паланка со селските атари.

Географија

уреди

Општината го зафаќа североисточното подрачје од Република Македонија, простираќи се на средна надморска височина од 400 метри (Славишко Поле) до 2252 метри (врвот Руен) на Осоговските Планини. Крива Паланка е град кој лежи на устието на две реки: Крива и Дурачка, кои извираат високо во Осоговските Планини во југоисточнниот дел од општината.

Општина Крива Паланка се протега на површина од 480,81 км2 на која се наоѓаат повеќе населени места - градот Крива Паланка и селата Б’с, Баштево, Борово, Варовиште, Габар, Голема Црцорија, Градец, Длабочица, Добровница, Дренак, Дрење, Дурачка Река, Жидилово, Киселица, Конопница, Костур, Кошари, Кркља, Крстов Дол, Лозаново, Луке, Мала Црцорија, Мартиница, Метежево, Мождивњак, Нерав, Огут, Осиче, Подржи Коњ, Станци, Т’лминци, Трново и Узем.

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Според пописот од 2002 година, во Општина Крива Паланка живеат: 19 998 Македонци (96,06 %), 668 Роми (3,21 %), 103 Срби (0,49 %) и други (0,24 %).[2]

Вероисповед Вкупно
православни 20.015
муслимани 530
католици 14
протестанти 0
останати 261
Јазик Вкупно
македонски 20.009
албански 0
турски 8
ромски 662
влашки 1
српски 97
бошњачки 1
останати 42

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Градоначалник на општина Крива Паланка е Борјанчо Мицевски од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[3] Советот на општина Крива Паланка е составен од 19 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  СДСМ: 12 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 7 места

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

ФК Осогово (Крива Паланка), оформен 1934 година, а во својата историја носел разни имиња, како Бентос и слично. Тука својата кариера ја има почнато Срѓан Захариевски.

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
  3. „Мандати за градоначалници и совет во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 18 октомври 2017.

Надворешни врски

уреди