Руен

врв во Македонија и Бугарија

Руен — највисок врв на Осоговските Планини со висина од 2.252 метри. Врвот се наоѓа на самата граница меѓу Република Македонија и Бугарија, и е дел од 100-те национални туристички објекти на Бугарија.

Руен
Ruen IMG 4742.jpg
Врвот Руен во зима
Највисока точка
Надм. вис.2252 м
Координати42°09′N 22°31′E / 42.150° СГШ; 22.517° ИГД / 42.150; 22.517Координати: 42°09′N 22°31′E / 42.150° СГШ; 22.517° ИГД / 42.150; 22.517
Географија
Руен на интерактивна карта

Матичен венецОсоговски Планини
Искачување
Прво освојувањенепознато
Најлесен патПониква - Царев Врв - Руен
Местоположба на Руен во неговата околина

Правци за искачувањеУреди

Искачувањето на врвот Руен може да се изврши од два правци, и тоа едниот е од правецот на Кочани преку Пониква до Царев Врв, на кој нема бележници. Патеката прво ве спушта до преслапот „Ајдучка Чешма“, што е најниска точка на патеката, а тука на преслапот десно под патеката навистина има чешма со тоа име, потоа започнува искачувањето на Руен, кое вкупно од Царев Врв трае околу 2 часа.

Друг правец е преку рудникот „Тораница“. Кога се оди од Крива Паланка кон Бугарија, пред да се стигне до границата се врти десно кон рудникот „Тораница“, оддалечен вкупно 18 км од Крива Паланка. Од рудникот може да се искачува непосредно на врвот Руен, иако нема бележници, но полесна варијанта е да се искачува во правец на седлото меѓу Царев Врв и Руен и потоа да се оди кон врвот.[1]

Зависно од правецот, потребни се околу 2-3 часа. За движење во пограничен појас потребна е дозвола од Министерството за внатрешни работи.

НаводиУреди