Талашманце

село во Општина Кратово


Талашманце — село во Општина Кратово, во околината на градот Кратово.

Талашманце
Талашманце is located in Македонија
Талашманце
Местоположба на Талашманце во Македонија
Талашманце на интерактивна карта

Општина Кратово
Население 150 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 14024
Талашманце на општинската карта
Талашманце во Општина Кратово.svg

Атарот на Талашманце во рамките на општината
Commons-logo.svg Талашманце на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

Во XIX век селото било дел од Кратовската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Талашманце живееле 364 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Талашманце имало 232 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 150 жители, од кои 149 Македонци и 1 Турчин.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 280[1] 232[2] 410 436 467 363 278 192 194 150

РодовиУреди

Талашманце е македонско село.

Според истражувањата од 1975 година, родови во селото

  • Стари родови: Шотевци (10 к.), Глашевци (10 к.), Шаровци (7 к.), Драгашани (4 к.), Гробарци (3 к.), Митковци (2 к.) и Менинци (2 к.) предците на овие родови живееле во старото село, Синовер.
  • Доселеници: Додевци (5 к.) доселени се од селото Гиновци кај Крива Паланка; Баратлици (5 к.) доселени се од селото Петралица кај Крива Паланка.[5]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Личности родено во Талашманце:

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.223.
  2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски, Јован (1973). Кривопаланачка област. Загреб: Хрватска академија на науките и уметностите.

Надворешни врскиУреди