Кетеново е село во Општина Кратово, во околината на градот Кратово.

Кетеново
Кетеново is located in Македонија
Кетеново
Местоположба на Кетеново во Македонија
Координати 42°06′19″N 22°05′15″E / 42.10528° СГШ; 22.08750° ИГД / 42.10528; 22.08750Координати: 42°06′19″N 22°05′15″E / 42.10528° СГШ; 22.08750° ИГД / 42.10528; 22.08750
Општина Општина Кратово
Население 216 жит.
(поп. 2002)
Кетеново на општинската карта
Кетеново во Општина Кратово.svg

Атарот на Кетеново во рамките на општината


Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

Во XIX век селото е дел од Кратовската каза во Отоманската Империја.

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Кетеново живееле 175 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Кетеново имало 152 Македонци, егзархисти.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 216 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 175[1] 152[2] 187 238 221 162 169 205 173 216

РодовиУреди

Кетеново е македонско село.

Според истражувањата од 1975 година, родови во селото

  • Доселеници: Аврамовци (8 к.) и Големинци (1 к.) доселени се во 1830 година од селото Петралица кај Крива Паланка. Аврамовци ја знаат следната генеологија Ѓуро (жив на 54 год. во 1975 година) Стојмир-Ѓерас-Михајл-Атанас-Аврам, се доселил Атанас; Женжерци или Чифлижани (7 к.) и Портарци (2 к.) доселени се од селото Тополовиќ; Бестенинци (6 к.) и Мудурци (2 к.) доселени се, но не знаат од каде.[5]

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 221.
  2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. Трифуноски, Јован (1973). Кривопаланачка област. Загреб: Хрватска академија на науките и уметностите.