Тодорче Николовски

Тодор Николовски - Тодорче (роден на 16 јануари 1902 во Велес - починал на 29 јануари 1999 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Тодорче Николовски
Роден 16 јануари 1902
Велес
Починал 29 јануари 1999
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Мис Стон
Мементо
Време, живот
Занимање глумец

ЖивотописУреди

Тодор Николовски од 1909 година живее во Скопје. Во 1919 година станал член на Народниот театар во Скопје. За време на војната продолжил да работи во театарот, додека во 1944 година заминал во Горно Врановци каде се вклучил во партизанската културно-уметничка група „Кочо Рацин“. Во 1945 година за првпат се пројавил и како режисер.

Во 1947 година настапил на свеченото отворање на Обласниот народен театар во Горна Џумаја. Член на Македонскиот народен театар бил од 1945 сè до пензионирањето во 1974 година. По повод 45 годишната континуирана артистичка дејност ја добил наградата за животно дело „11 Октомври“. На 85 годишна возраст настапил во јубилејната претстава „''Чорбаџи Теодос''“ по повод пет децении од нејзината праизведба.

ФилмографијаУреди

Надворешни врскиУреди