Којково — село во Општина Кратово, во околината на градот Кратово.

Којково
Којково is located in Македонија
Којково
Местоположба на Којково во Македонија
Општина Кратово
Население 36 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 14011
Којково на општинската карта
Којково во Општина Кратово.svg

Атарот на Којково во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

Селото се споменува во османлиските даночни регистри на немуслиманското население од вилаетот Кратово во 1618-1619 година под името Којкова со 7 домаќинства.[1]

Селото е запишано и во списокот на селата со немуслимански домаќинства во истиот вилает и во 1637 година со 6 домаќинства.[2]

Во XIX век селото е дел од Кратовската каза во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Којково живееле 160 жители, сите Македонци.[3]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Којково имало 124 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 36 жители, сите Македонци.[5]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[6]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 160[3] 124[4] 267 294 202 186 118 51 62 36

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 253.
  2. Турски извори за българската история (т. VIII), предговор и съставителство Е. Грозданова, издание на Главно управление на архивите при Министерския съвет, Архивите говорят, т. 13, София 2001, с. 52.
  3. 3,0 3,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.223.
  4. 4,0 4,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.
  5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.

Надворешни врскиУреди