Демохристијански сојуз на Германија

политичка партија во Германија

Демохристијански сојуз на Германија или ДХС (германски: Christlich Demokratische Union Deutschlands или CDU, букв: Христијанско-демократски сојуз на Германја) — демохристијанска и конзервативна политичка партија во Германија. Одредена е како партија на десниот центар во германскиот политички систем. Заедно со нејзината братска партија во Баварија, Христијанско-социјален сојуз на Баварија, ДХС ја образува групата CDU/CSU, позната и како Сојуз, во Бундестагот.

Демохристијански сојуз на Германија
Christlich Demokratische Union Deutschlands
ПретседателАрмин Лашет
Основана26 јуни 1945
ШтабKlingelhöferstraße 8
10785 Берлин
ВесникСојуз
МладинаJunge Union
Членови  (2013) 469.575[1]
Идеологијахристијанска демократија[2]
либерален конзервативизам[2]
Полит. положбадесен центар[3]
Државна припадностCDU/CSU
Меѓународна припадностЦентристичка демократска интернационала,
Меѓународен демократски сојуз
Европска припадностЕвропска народна партија
Европски парламентЕвропска народна партија
Боицрна (вообичаена), портокалова (службена)
Места во Бундестагот
254 / 630
Места во регионалните парламенти
562 / 1.875
Места во Европскиот Парламент
29 / 96
Премиери на покраини
5 / 16
Мрежно место
http://www.cdu.de
Знаме
Политика на Германија
Политички партии
Избори

Водачот на партијата, Ангела Меркел, е моменталниот канцелар на Германија. ДХС е член на европската народна партија (EPP) и припаѓа на групата на таа партија во Европскиот Парламент. Ова е втора по големина политичка партија во Германија, гледано според бројот на членови.

Германски канцелари од ДХС

уреди
Канцелар на Германија Мандат
Конрад Аденауер 1949–1963
Лудвиг Ерхард 1963–1966
Курт Георг Кизингер 1966–1969
Хелмут Кол 1982–1998
Ангела Меркел 2005-2018
Анегрет Крамп-Каренбауер 2018-2021
Армин Лажет 2021-денес

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Mitgliederzahlen: SPD baut Vorsprung gegenüber CDU aus“. Spiegel Online. Посетено на 16 август 2013.
  2. 2,0 2,1 Волфрам Нордзик. „База на податоци околу парламентарните избори и политичките партии во Европа“. Parties-and-elections.eu. Посетено на 3 јуни 2012.
  3. Boswell, Christina; Hough, Dan (April 2008). „Политизирање на миграцијата: можност или обврска за десниот центар во Германија?“. Журнал на европската јавна политика. 15 (3): 331–48. doi:10.1080/13501760701847382.

Додатна литература

уреди

Надворешни врски

уреди