Минска област

област во Белорусија

Минската област (белоруски: Мі́нская во́бласць, руски: Минская о́бласть) е област во Белорусија. Главен град на областа е Минск, но сепак тој е посебна административна единица. Според податоците од 2004 година, областа има 1.503.000 жители или 15,3% од вкупното население на државата.

Минска област
Мі́нская во́бласць
Минская о́бласть
Железничка станица
Железничка станица
Знаме на Минска областГрб на Минска област
Местоположба на Минска област
Гл. градМинск
Најголеми градовиМинск - 1.780.000
Борисов - 150.400
Салигорск - 101.400
Малаѕечна - 98.514
Региони22
градови- 22
урбани центри - 20
Градски региони8
Површина
 • Вкупна40.200 км2 (15,500 ми2)
Најг. вис.&10000000000000345000000345 м
Население
 • Вкупно1,474,100
 • Густина37/км2 (100/ми2)
Мреж. местоminsk-region.gov.by

Географија

уреди

Областа зазема вкупна површина од 40.800 км², или 19,44% од вкупната површина на земјата. Во северниот дел од областа се наоѓа езерото Нарач — најголемо езеро во Белорусија. Минската област е единствена област која не се граничи со друга држава.

Административна поделба

уреди

Минската област е поделена на 22 реони, 307 селски совети, 22 града, 8 градски општини и 20 урбани населби.

Градови

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди