Глаубиц (германски: Glaubitz) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Во градот се наоѓа споменик посветен на жртвите од единиците СС.

Глаубиц
Црква во Глаубиц
Црква во Глаубиц
Грб на Глаубиц
Глаубиц во рамките на Германија
Глаубиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Општ. заед. Нинхриц
Месни единици 3
Градоначалник Бернд Лоце
Основни податоци
Површина 13,97 км2
Надм. височина 119 м
Население 2.091 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 150 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01612
Повик. бр. 035265
Местоположба на Глаубиц во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°19′N 13°23′E / 51.317° СГШ; 13.383° ИГД / 51.317; 13.383Координати: 51°19′N 13°23′E / 51.317° СГШ; 13.383° ИГД / 51.317; 13.383

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)