Радебојл (германски: Radebeul) — град во долината на реката Елба, во округот Мајсен, во сојузната покраина Саксонија, Германија, во близина на Дрезден. Добро е познат по неговото лозарство, музејот посветен на писателот Карл Мај и железничката линија на тесен колосек, која го поврзува Радебојл со замокот Морицбург и градот Радебург. Областа Мајсен, каде се наоѓа Радебојл, е една од најсеверните области, каде се одгледува винова лоза.

Радебојл
Замок Вакербарт
Замок Вакербарт
Замок Вакербарт
Грб на Радебојл
Радебојл во рамките на Германија
Радебојл
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градоначалник Берт Вендше
Основни податоци
Површина 26,06 км2
Надм. височина 101 - 256 м
Население 33.843 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.299 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01435-01445
Повик. бр. 0351
Портал www.radebeul.de
Местоположба на градот Радебојл во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°06′N 13°39′E / 51.100° СГШ; 13.650° ИГД / 51.100; 13.650

Понекогаш е нарекуван „Саксонскиот Убавец“ поради неговата убава околина и свежа клима.

Историја

уреди

Селото Радебојл било првпат споменато во 1349. Во 1905 кон него било припоено селото Зерковиц. На 1 април 1934, Радебојл станал град. Во меѓувреме, кон соседното село Кеченброда било додадено селото Линденау во 1920 и Наундорф, Цичевиц и Нидерлесниц во 1924, кога бил прогласен за град. Во 1934, Вансдорф и Оберлесниц му се приклучиле на Радебојл, а на 1 јануари 1935, градовите Кеченброда и Радебојл биле обединети под името Радебојл („Kötzschenbroda“ има словенско потекло, ова име било сметано за премногу „негерманско“ во тоа време). Во 1947 Радебојл станал дел од округот Дрезден. Во 1995 го добил статусот на главен град во руралниот округ (große Kreisstadt); кога руралниот округ на Дрезден (Dresden-Land) бил распуштен, Радебојл станал дел од округот Мајсен.

Сообраќај

уреди

До градот може да се дојде со трамвајската линија 4 на Дрезденското сообраќајно претпријатие или со линијата С1 на дрезденската С-Железница, која опслужува четири станици во Радебојл. Регионалните возови 18 и 50 на Германските железници, исто така, застануваат на источната железничка станица Радебојл. Оваа станица е терминал и на железницата на тесен колосек Радебојл-Радебург, која е близу музејот на Карл Мај.

Главни знаменитости

уреди
 
Древна винска преса во замокот Хофлесниц во Радебојл

Радебојл бил познат по неговите лозја од 1324. Се наоѓа на саксонската винска патека.

Театар

уреди
 • Покраинска бина Саксонија (Landesbühnen Sachsen)

Музеи

уреди
 • Музеј Карл Мај
 • Градска галерија Радебојл (Stadtgalerie Radebeul)
 • Hoflössnitz Stiftung Weingutmuseum
 • Volkssternwarte „Adolph Diesterweg“
 • "Zeitreise" Interessantes zur DDR-Zeit

Редовни настани

уреди
 • годишниот Karl-May-Fest на викендот Спасовден
 • годишниот Radebeuler Grafikmarkt, кој се одржува секоја есен
 • годишниот Spitzhaustreppenlauf - трка по 397-те скали во Spitzhaus
 • годишниот Двоен маратон Монт Еверест - вклучува искачување и симнување по скалите стопати - вкупно 39.700 чекори: двојно повеќе од растонието на маратон и висина на Монт Еверест (може да се настапи поединечно или во тимови од 3 или 10)

Меѓународни односи

уреди

Радебојл е збратимен со следниве градови:

Наводи

уреди
 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски

уреди