Шенфелд (Саксонија)

Шенфелд (германски: Schönfeld) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Шенфелд
Шенфелд (Саксонија) во рамките на Германија
Шенфелд (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Општ. заед. Шенфелд
Месни единици 5
Градоначалник Ханс-Јоаким Вајгел
Основни податоци
Површина 39,14 км2
Надм. височина 319 м
Население 1.826 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01561
Повик. бр. 035248
Местоположба на Шенфелд во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°17′N 13°41′E / 51.283° СГШ; 13.683° ИГД / 51.283; 13.683

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)