Клипхаузен (германски: Klipphausen) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Клипхаузен
Клипхаузен во рамките на Германија
Клипхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Месни единици 23
Градоначалник Геролд Ман
Основни податоци
Површина 111,56 км2
Надм. височина 260 м
Население 10.336 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01665
Повик. бр. 0351, 03521, 035204, 035244
Портал www.klipphausen.de
Местоположба на Клипхаузен во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°5′N 13°32′E / 51.083° СГШ; 13.533° ИГД / 51.083; 13.533Координати: 51°5′N 13°32′E / 51.083° СГШ; 13.533° ИГД / 51.083; 13.533

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)