Нидерау (Саксонија)

општина во Саксонија, Германија

Нидерау (германски: Niederau) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Нидерау (Саксонија)
Грб на Нидерау (Саксонија)
Нидерау (Саксонија) во рамките на Германија
Нидерау (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Месни единици 7
Градоначалник Манфред Шмит
Основни податоци
Површина 35,21 км2
Надм. височина 117 м
Население 4.050 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01689
Повик. бр. 035243
Портал www.meiland.de/niederau
Местоположба на Нидерау (Саксонија) во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°10′32″N 13°32′33″E / 51.17556° СГШ; 13.54250° ИГД / 51.17556; 13.54250Координати: 51°10′32″N 13°32′33″E / 51.17556° СГШ; 13.54250° ИГД / 51.17556; 13.54250

Наводи Уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)