Штрела (германски: Strehla; горнолужички: Strehla = „стрела“) — град во округот Мајсен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Сместен е крај реката Елба, северно од градот Риза.

Штрела
Градското собрание во Штрела
Градското собрание во Штрела
Градското собрание во Штрела
Грб на Штрела
Штрела во рамките на Германија
Штрела
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градски единици 7
Градоначалник Хари Гилднер (ДХС)
Основни податоци
Површина 30,07 км2
Надм. височина 95 м
Население 3.688 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01616
Повик. бр. 035264
Портал www.strehla.de
Местоположба на градот Штрела во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°21′11″N 13°13′33″E / 51.35306° СГШ; 13.22583° ИГД / 51.35306; 13.22583

Историја уреди

Во пишаните извори местото првпат се среќава во 1002 г. како населба долж патот Вија Регија од Герлиц до Сантјаго де Компостела во Шпанија. Во времето на ренесансата ова подрачје било во сопственост на семејството Пфлук.

Единици уреди

Штрела се дели на следниве единици:

  • Форберге
  • Герциг/Требниц
  • Гросригелн
  • Лесниг
  • Опич
  • Паусниц
  • Унтерројсен

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски уреди