Косвиг (Саксонија)

Косвиг (германски: Coswig) — град во округот Мајсен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на десниот брег на реката Елба, околу 9 километри југоисточно од Мајсен и 13 километри северозападно од Дрезден.

Косвиг
Градското собрание во Косвиг
Градското собрание во Косвиг
Градското собрание во Косвиг
Грб на Косвиг
Косвиг (Саксонија) во рамките на Германија
Косвиг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градски единици 5
Градоначалник Михаел Рајхенбах (ДХС)
Основни податоци
Површина 25,85 км2
Надм. височина 118 м
Население 20.694 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 801 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01631–01640
Повик. бр. 03523
Портал www.coswig.de
Местоположба на градот Косвиг во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°8′0″N 13°35′0″E / 51.13333° СГШ; 13.58333° ИГД / 51.13333; 13.58333Координати: 51°8′0″N 13°35′0″E / 51.13333° СГШ; 13.58333° ИГД / 51.13333; 13.58333

Во градот може да се дојде од Дрезден со трамвајската линија 4 или со линијата С1 од Дрезден и Мајсен преку Дрезденската С-Железница.

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски уреди