Отвори го главното мени

Бауцен (германски: Bautzen, горнолужички: Wokrjes Budyšin) — округ во сојузната покраина Саксонија во Германија, вклучувајќи ги поранешните окрузи Бишофсверда и Каменц. Се граничи (од југ надесно) со Чешка, округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, слободниот град Дрезден и окрузите Мајсен и Герлиц. Со сојузната покраина Бранденбург се граничи на север. Округот е најголем во рамките на Саксонија, гледано во поглед на површината.

Бауцен
Landkreis Bautzen

Округ
Saxony bz 2008.PNG
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Адм. цент.Бауцен
Површина
 • Вкупна2,391.7 км2 (923.4 ми2)
Население (31 декември 2016)[1]
 • Вкупно304.691
 • Густина130/км2 (330/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BZ, BIW, HY, KM
Мреж. местоhttp://www.landkreis-bautzen.de

ИсторијаУреди

Историски, поголемиот дел од Горна Лужица припаѓал на Чешка. По крајот на Триесетгодишната војна станал дел од Саксонија. Единствено, малиот град Ширгисвалде останал чешки до 1809.

Округот бил основан во 1994 со спојувањето на поранешните окрузи Бауцен и Бишофсверда. Округот Каменц и слободниот град Хојерсверда биле припоени кон округот во август 2008.

ГеографијаУреди

Округот припаѓа на регионот Горна Лужица (Oberlausitz). На југ се протегаат Лужичките Планини. Пејзажот се израмнува на север.

Реката Шпре влегува во округот од југоисток и тече низ Ширгисвалде и Бауцен пред да го напушти на север. Пред Бауцен на реката има брана со вештачко езеро (Talsperre Bautzen, 5,5 км²).

ГрбУреди

  Грбот на округот е идентичен од грбот на грофството на Горна Лужица. Грбот бил поставен околу 1350, кога шестте града на Горна Лужица основале конфедерација. Овој сојуз станал грофство под чешката круна во 1378.

Градови и општиниУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди