Хирштајн (германски: Hirschstein) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Хирштајн
Замок Хирштајн
Замок Хирштајн
Замок Хирштајн
Грб на Хирштајн
Хирштајн во рамките на Германија
Хирштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градоначалник Кристине Галшиц (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,46 км2
Надм. височина 129 м
Население 1.966 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01594
Повик. бр. 035266
Портал www.hirschstein.de
Местоположба на Хирштајн во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°15′45″N 13°23′38″E / 51.26250° СГШ; 13.39389° ИГД / 51.26250; 13.39389Координати: 51°15′45″N 13°23′38″E / 51.26250° СГШ; 13.39389° ИГД / 51.26250; 13.39389

Следниве села припаѓаат на Хирштајн: Алтхирштајн, Баре, Бела, Бориц, Хајда, Кобелн, Мелтојер, Нојхирштајн, Паренц, Праузиц и Шениц.

Леополд III од Белгија и неговото семејство биле држени во замокот Хирштајн од нацистите од јуни 1944 до март 1945.

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)