Лампертсвалде (германски: Lampertswalde) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Лампертсвалде
Грб на Лампертсвалде
Лампертсвалде во рамките на Германија
Лампертсвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Општ. заед. Шенфелд
Градоначалник Волфганг Хофман
Основни податоци
Површина 63,52 км2
Надм. височина 152 м
Население 2.520 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01561
Повик. бр. 035248
Портал www.gemeinde-lampertswalde.de
Местоположба на Лампертсвалде во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°19′0″N 13°40′0″E / 51.31667° СГШ; 13.66667° ИГД / 51.31667; 13.66667Координати: 51°19′0″N 13°40′0″E / 51.31667° СГШ; 13.66667° ИГД / 51.31667; 13.66667

Општински единици уреди

Лампертсвалде ги вклучува следниве единици:

  • Аделсдорф (порано Дорф дер Југенд)
  • Броквиц
  • Милбах
  • Кверза
  • Шенборн
  • Вајсиг на Рашиц

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)