Гредиц (германски: Gröditz) — град во округот Мајсен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Во текот на Втората светска војна се наоѓал подкамп на концентрациониот камп Флосенбирг.[2] Градот се наоѓа 12 километри североисточно од Риза и 7 километри југозападно од Елстерверда.

Гредиц
Градско собрание во Гредиц
Градско собрание во Гредиц
Грб на Гредиц
Гредиц is located in Германија
Гредиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градоначалник Јохен Рајнике
Основни податоци
Површина 28,78 км2
Надм. височина 95 м
Население 7.125 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 248 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01609
Повик. бр. 035263
Портал www.groeditz.de
Местоположба на градот Гредиц во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°25′0″N 13°26′59″E / 51.41667° СГШ; 13.44972° ИГД / 51.41667; 13.44972Координати: 51°25′0″N 13°26′59″E / 51.41667° СГШ; 13.44972° ИГД / 51.41667; 13.44972

Познати луѓеУреди

НаводиУреди