Носен (германски: Nossen) — град во округот Мајсен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 80 километри југоисточно од Лајпциг. Главна знаменитост е големиот ренесансен замок. Во негова близина се спојуваат двата автопати, А14 и А4.

Носен
Грб на Носен
Носен во рамките на Германија
Носен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градоначалник Уве Анке
Основни податоци
Површина 122,61 км2
Надм. височина 259 м
Население 10.510 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01623, 01665, 01683
Повик. бр. 035242, 035246, 035241
Портал www.nossen.de
Местоположба на градот Носен во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°03′N 13°18′E / 51.050° СГШ; 13.300° ИГД / 51.050; 13.300

Историја

уреди

Во текот на Втората светска војна, постоел подкамп на концентрациониот логор Флосенбирг.[2]

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Кристин О’Киф. Концентрациони логори

Надворешни врски

уреди