Штаухиц (германски: Stauchitz) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија.

Штаухиц
Штаухиц во рамките на Германија
Штаухиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Месни единици 21
Градоначалник Петер Гајслер
Основни податоци
Површина 33,05 км2
Надм. височина 124 м
Население 3.106 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01594
Повик. бр. 035268
Портал www.stauchitz.de
Местоположба на Штаухиц во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°15′0″N 13°13′0″E / 51.25000° СГШ; 13.21667° ИГД / 51.25000; 13.21667Координати: 51°15′0″N 13°13′0″E / 51.25000° СГШ; 13.21667° ИГД / 51.25000; 13.21667

Општински единици уреди

Штаухиц ги вклучува следниве единици:

 • Блосвиц
 • Доберниц
 • Дезиц
 • Глајна
 • Гроптиц
 • Грубниц
 • Ханефелд
 • Ибаниц
 • Калбиц
 • Паниц
 • Плотиц
 • Пезиг
 • Прозиц
 • Рагевиц
 • Зерхаузен
 • Штауха
 • Штојтен
 • Штезиц
 • Требен
 • Вилшвиц

Наводи уреди

 1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)