Морицбург (германски: Moritzburg) — општина во округот Мајсен во Саксонија, Германија, помеѓу Мајсен, како поранешен центар на Саксонија и денешниот главен град Дрезден. Тој е најпознат по неговиот барокен замок, Замок Морицбург.

Морицбург
Замок Морицбург
Замок Морицбург
Замок Морицбург
Грб на Морицбург
Морицбург во рамките на Германија
Морицбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градоначалник Георг Рајц (ДХС)
Основни податоци
Површина 46,37 км2
Надм. височина 166 м
Население 8.363 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 180 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01466–01468
Повик. бр. 035207, 0351
Портал www.moritzburg.de
Местоположба на Морицбург во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°09′54″N 13°40′46″E / 51.16500° СГШ; 13.67944° ИГД / 51.16500; 13.67944Координати: 51°09′54″N 13°40′46″E / 51.16500° СГШ; 13.67944° ИГД / 51.16500; 13.67944

Селото станало пазар во 1675. Саксонскиот државен трезор се наоѓал во Морицбург од 1828. Во 1884 била изградената железничката линијата Радебојл-Радебург на тесен колосек, што го поврзало Морицбург со окружниот главен град Радебојл и Радебург. Германскиот сликар Кете Колвиц живеел во Риденхоф во Морицбург од 1944, па до неговата смрт на 22 април 1945 на покана на принцот Ернст Хајнрих фон Ветин. Во 1995 бил отворен мал музеј во Риденхоф.

Збратимени градови уреди

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)