Вајнбела (германски: Weinböhla) — општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Се наоѓа на 7 километри источно од Мајсен и 17 километри северозападно од Дрезден.

Вајнбела
Општинското собрание на Вајнбела
Општинското собрание на Вајнбела
Општинското собрание на Вајнбела
Грб на Вајнбела
Вајнбела во рамките на Германија
Вајнбела
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Месни единици 2
Градоначалник Рајнхарт Франке
Основни податоци
Површина 19,01 км2
Надм. височина 148 м
Население 10.367 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 545 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01686–01689
Повик. бр. 035243
Портал www.weinboehla.de
Местоположба на Вајнбела во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°10′N 13°34′E / 51.167° СГШ; 13.567° ИГД / 51.167; 13.567

До општината може да се дојде од Дрезден со трамвајската линија 4 на Дрезденското сообраќајно претпријатие.

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)