Гросенхајн (германски: Großenhain) — град во округот Мајсен, во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Гросенхајн
Градско собрание на Гросенхајн
Градско собрание на Гросенхајн
Грб на Гросенхајн
Гросенхајн is located in Германија
Гросенхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градски единици 5
Градоначалник Буркхард Милер (ДХС)
Основни податоци
Површина 96,79 км2
Надм. височина 122 м
Население 18.199 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 188 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01558
Повик. бр. 03522
Портал www.grossenhain.de
Местоположба на градот Гросенхајн во рамките на округот Мајсен
Карта
Координати 51°17′N 13°33′E / 51.283° N; 13.550° E / 51.283; 13.550Координати: 51°17′N 13°33′E / 51.283° N; 13.550° E / 51.283; 13.550

ИсторијаУреди

Гросенхајн првично била лужичка населба. Првпат бил споменат во 1205.[2] Едно време бил окупиран од Бохемија, при што бил силно утврден. Потоа преминал во посед на грофовите од Мајсен, од кого во 1312 бил преземен од грофовите од Бранденбург. Во средниот век, Гросенхајн бил еден од најмоќните градови во Саксонија. Значително настрадал во сите големи германски војни и во 1744 бил скоро целосно уништен од пожар. На 16 мај 1813, се водела голема битка помеѓу Французите и Русите.

ГеографијаУреди

Гросенхајн се наоѓа на реката Редер, 30 километри северозападно од Дрезден и 17 километри источно од Риза. Исто така, се наоѓа на Вија Регија од Герлиц до Сантјаго де Компостела.

Градски единициУреди

 • Наундорф
 • Фолберн
 • Ростиг
 • Чишен
 • Милбиц
 • Клајнрашиц
 • Гросрашиц
 • Скаса
 • Весниц
 • Чауиц

СтопанствоУреди

Funke & Will AG се наоѓа во Гросенхајн и е познат по производството на автомобилите Yes! Roadster.

ИнфраструктураУреди

Постојат две железнички станици во Гросенхајн. Железничката станица Großenhain Berliner Bahnhof е надвор од употреба од 2002, единствено Großenhain Cottbusser Bahnhof е опслужувана со возови од Дрезден до Елстерверда, Котбус и Хојерсверда.

Гросенхајн е поврзан со Bundesstraße 98 и Bundesstraße 101.

Познати луѓеУреди

 • Карл Бенџамин Пројскер (1786–1871): основач на првата јавна библиотека во Германија (1828)
 • Манфред фон Рихтхофен (1892–1918): германски борбен пилот познат како Црвениот барон, бил трениран на локалниот аеродром
 • Корина Харфух (*1954): германска актерка, тука го поминала нејзиното детство
 • Хајно (*1938): германски изведувач на шлагери, тука го поминал неговото детство

НаводиУреди

 1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
 2. Großenhain, Steifzug durch eine sächsische Kleinstadt 2002, Gräser Verlag

  Оваа статија вклучуваат текст од дело кое сега е во јавна сопственост „“. Енциклопедија Британика (XI). (1911). Cambridge University Press. (англиски)


Надворешни врскиУреди