Радебург (германски: Radeburg) — град во округот Мајсен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 19 километри источно од Мајсен и 18 километри северно од Дрезден. Главна туристичка знаменитост е железничката линија на тесен колосек Радебојл-Радебург, кој ги поврзува Радебург и Радебојл, преку Морицбург. Сликарот и илустратор Хајнрих Циле е роден во Радебург.

Радебург
Грб на Радебург
Радебург во рамките на Германија
Радебург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градоначалник Дитер Јесе
Основни податоци
Површина 54,00 км2
Надм. височина 149 м
Население 7.268 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 135 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01468–01471
Повик. бр. 035208
Портал www.radeburg.de
Местоположба на градот Радебург во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°12′45″N 13°43′32″E / 51.21250° СГШ; 13.72556° ИГД / 51.21250; 13.72556

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)