Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2020/21

Македонската ракометна Супер лига 2020/21 - 29. издание на Македонската Супер Лига.[1] Распоредот на натпреварите на првата фаза бил најавен на 24 јули 2020 година.[2]

Супер лига 2020/21
Лига Македонска Супер Лига
Спорт Ракомет
Број на тимови 16
ТВ Партнер/и МРТ 3
Супер лига сезони

← 2019/20

2021/22 →

ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 2020/21
  Црвено: Група 1;   Сино: Група 2;   Жолто: Плејоф група.
Екипа Град Сала Капацитет Забелешка
Вардар 1961 Скопје Спортски центар Јане Сандански 5,400 Директно во плејоф група
Еурофарм Пелистер Битола Спортска сала Боро Чурлевски 3,500
Астраион Хендол Струмица Спортска сала Парк1 1,800 Група 1
Голден Арт КЛ 7 Скопје А1 Арена[3]2 5,100
Јуниор К. В. Скопје Училишна сала Архиепископ Доситеј
Охрид 2013 Охрид Спортска сала Билјанини Извори3 3,000
Пролет 62 Скопје Училишна сала Македонско Сонце 500
Радовиш Радовиш Спортска сала 25 Мај 1,400
Струга Струга Спортски центар Тими 1,000
Бутел Скопје Скопје Училишна сала Андон Димитров4 500 Група 2
Еурофарм Пелистер 2 Битола Спортска сала Боро Чурлевски 3,500
Металург Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Младост Богданци Богданци Спортска сала Млаз 500
Прилеп 2010 Прилеп Училишна сала Ристе Ристески - Ричко
Работнички Скопје Спортски центар Јане Сандански5 5,400
Тиквеш 2014 Кавадарци Спортска сала Јасмин 1,800

1 Астраион Хендбол одиграл еден натпревар во плејаутот (9. коло) во училишната сала Димитар Влахов како домашна екипа.[4]

2 Голден Арт КЛ 7 одиграл четири натпревари во плејофот (2., 4., 7. и 8. коло) во малата сала на Јане Сандански поради зафатеноста на домашната сала поради вакцинација против КОВИД-19.[5][6][7][8][9]

3 Охрид 2013 одиграл еден натпревар во плејофот (8. коло) во салата Тодор Александров во Велгошти поради зафатеноста на домашната сала поради вакцинација против КОВИД-19.[10][11]

4 Бутел Скопје одиграл еден натпревар (8. коло) во Спортскиот центар Јане Сандански како домашна екипа.[12]

5 Работнички одиграл еден натпревар (1. коло) во Училишната сала Андон Димитров,[13] и еден натпревар во малата сала на Јане Сандански (6. коло) како домашна екипа.[14]

Екипи кои играат во СЕХА лигата

Група 1Уреди

ТабелаУреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Охрид 2013 12 12 0 0 339 235 +104 36
2. Пролет 62 12 8 0 4 306 266 +40 24
3. Струга 12 6 1 5 275 284 -9 19
4. Голден Арт КЛ 7 12 5 1 6 331 319 +12 16
5. Радовиш 12 5 0 7 315 331 -16 15
6. Јуниор К. В. 12 3 1 8 276 322 -46 10
7. Астраион Хендбол 12 1 1 10 294 379 -85 4

Извор: Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.

Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

РезултатиУреди

Дома \ Гости АСТ ГКЛ ЈКВ ОХР ПРО РАД СТР
Астраион Хендбол 25-33 19-19 22-31 24-31 34-33 28-30
Голден Арт КЛ 7 38-22 30-18 23-29 32-30 31-26 23-28
Јуниор К. В. 30-23 35-25 22-31 20-26 23-28 21-15
Охрид 2013 34-19 27-24 30-21 24-19 32-11 31-16
Пролет 62 32-24 23-20 34-20 18-22 27-21 23-15
Радовиш 36-27 33-29 39-27 22-28 19-22 26-24
Струга 32-27 23-23 22-20 18-20 25-21 27-21

Група БУреди

ТабелаУреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Металург 12 9 0 3 362 304 +58 27
2. Бутел Скопје 12 8 1 3 327 264 +63 25
3. Еурофарм Пелистер 2 12 7 1 4 327 297 +30 21
4. Тиквеш 2014 12 6 1 5 348 344 +4 19
5. Прилеп 2010 12 5 1 6 311 338 -27 16
6. Работнички 12 3 0 9 311 361 -50 9
7. Младост 1977 12 2 0 10 313 391 -78 6

Извор: Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.

Пласман во Плеј-оф лигата
Пласман во Плеј-аут лигата

РезултатиУреди

Дома \ Гости БУТ ЕП2 МЕТ МЛА ПРИ РАБ ТИК
Бутел Скопје 30-25 19-20 33-23 19-21 21-23 32-24
Еурофарм Пелистер 2 23-23 27-26 36-23 28-25 35-23 29-30
Металург 23-31 25-21 37-26 38-24 26-22 36-24
Младост 1977 18-32 22-30 23-34 27-28 35-28 27-25
Прилеп 2010 19-29 16-23 21-28 41-32 27-24 30-36
Работнички 23-33 28-23 26-31 35-32 29-34 29-31
Тиквеш 2014 22-25 26-27 40-38 32-25 25-25 33-21

Плеј-аутУреди

Распоредот на натпреварите бил најавен на 30 декември 2020 година.[15]

ТабелаУреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Тиквеш 2014 9 7 0 2 268 227 +41 21
2. Прилеп 2010 9 6 0 3 263 246 +17 18
3. Радовиш 9 5 0 4 253 233 +20 15
4. Голден Арт КЛ 7 9 5 0 4 302 297 +6 15
5. Јуниор К. В. 9 4 1 4 283 272 +11 13
6. Младост 1977 9 4 1 4 232 229 +3 13
7. Работнички 9 4 0 5 247 233 +14 12
8. Астраион Хендбол 9 0 0 9 208 319 -111 0

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во баражот за опстанок
Испаѓање во Првата Лига

РезултатиУреди

Дома \ Гости АСТ ЈКВ КЛ7 МЛА ПРИ РАБ РАД ТИК
Астраион Хендбол 30-40 24-30 25-29 24-39 19-37
Јуниор К. В. 36-23 43-37 32-25 32-34 18-26
Голден Арт КЛ 7 37-36 35-31 35-36 27-23
Младост 1977 30-19 28-28 24-23 22-27 21-22
Прилеп 2010 33-27 31-33 29-23 31-28 20-17
Работнички 39-19 29-26 25-23 31-24
Радовиш 37-31 22-23 24-17 27-32
Тиквеш 2014 39-25 29-31 30-27

Плеј-офУреди

Распоредот на натпреварите бил најавен на 30 декември 2020 година.[15]

ТабелаУреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Вардар 1961 9 9 0 0 293 230 +63 27
2. Еурофарм Пелистер 9 8 0 1 252 198 +54 24
3. Пролет 62 9 5 0 4 217 227 -10 15
4. Металург 9 3 2 4 252 243 +9 11
5. Бутел Скопје 9 3 2 4 215 226 -11 11
5. Охрид 2013 9 2 3 4 210 227 -17 9
7. Струга 9 0 3 6 195 247 -52 3
8. Еурофарм Пелистер 2 9 0 2 7 221 257 -36 2

Извор: Ракометна Федерација на Македонија

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.


Пласман во Лигата на Шампионите
Пласман во Европската лига

РезултатиУреди

Дома \ Гости БУТ ВАР ЕУП ЕП2 МЕТ ОХР ПРО СТР
Бутел Скопје 26-34 26-29 23-23 26-22 22-21
Вардар 1961 34-30 35-27 37-29 30-24 36-22
Еурофарм Пелистер 28-23 28-21 26-17 28-18
Еурофарм Пелистер 2 25-26 26-33 26-26 21-23
Металург 27-31 22-32 36-23 29-22 35-28
Охрид 2013 22-22 19-23 20-24 27-26
Пролет 62 22-21 27-25 29-26 26-28 27-21
Струга 16-30 24-24 28-28 17-17

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Пропозиции Супер машка ракометна лига за натпреварувачката сезона 2020/2021“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 21 јули 2020. Посетено на 28 ноември 2020.
 2. „Извлечени групите за Супер Лига – Мажи за натпреварувачка сезона 2020/2021“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 24 јули 2020. Посетено на 16 септември 2020.
 3. Душко Андов (9 септември 2020). „КЛ7 има нов дом – ќе игра во СЦ „Борис Трајковски". 24rakomet.mk преку web.archive.org. Посетено на 18 септември 2020.
 4. „Делегирање Супер машка лига - плејоф - коло 9“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. мај 2021. Посетено на 13 мај 2021.
 5. „Почна масовната вакцинација во „А1 Арена Борис Трајковски", дневно ќе се вакцинираат по 3.000 луѓе“. 24rakomet.mk преку web.archive.org. 5 април 2021. Посетено на 30 април 2021.
 6. „Делегирање Супер машка лига - плејоф - коло 2“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. март 2021. Посетено на 30 април 2021.
 7. „Делегирање Супер машка лига - плејоф - коло 4“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. март 2021. Посетено на 30 април 2021.
 8. „Делегирање Супер машка лига - плејоф - коло 7“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. април 2021. Посетено на 30 април 2021.
 9. „Делегирање Супер машка лига - плејоф - коло 8“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. април 2021. Посетено на 30 април 2021.
 10. „Гледајте го ВО ЖИВО натпреварот Охрид – Бутел Скопје“. 24rakomet.mk преку web.archive.org. 24 април 2021. Посетено на 30 април 2021.
 11. „Делегирање Супер машка лига - плејоф - коло 8“ (PDF). Ракометна федерација на Македонија преку web.archive.org. 23 април 2021. Посетено на 30 април 2021.
 12. „Делегирање Супер машка лига - група Б - коло 8“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. ноември 2020. Посетено на 21 декември 2020.
 13. „Делегирање Супер машка лига - група Б - коло 1“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. ноември 2020. Посетено на 21 декември 2020.
 14. „Делегирање Супер машка лига - група Б - коло 6“ (PDF). Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. октомври 2020. Посетено на 21 декември 2020.
 15. 15,0 15,1 „Извлечени редните броеви за Супер Машка Лига и Прва Машка Лига“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 30 декември 2020. Посетено на 31 декември 2020.

Надворешни врскиУреди