Македонска ракометна Супер лига (мажи) 2019/20

Македонската ракометна Супер лига 2019/20 - 28. издание на Македонската Супер Лига.

Супер лига 2019/20
Лига Македонска Супер Лига
Спорт ракомет
Број на екипи 12
ТВ Партнер/и МТВ
Сезони на Супер лига

← 2018/19

2020/21 →

Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Ракометната Федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 17 одиграни кола) одлучила, поради безбедноста на ракометните работници, привремено да ја суспендира Супер лигата и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[1]

На 13 мај било одлучено дека првенството нема да добие сезонски првак, а дека лигата ќе биде проширена со екипи од Првата лига.[2][3]

Екипи

уреди
Екипа Град Сала Капацитет
Бутел Скопје Скопје Училишна сала Андон Димитров 500
Вардар Скопје Спортски центар Јане Сандански 5,400
Вардар Јуниор Скопје Спортски центар Јане Сандански (мала сала) 800
Еурофарм Пелистер1 Битола Спортска сала Боро Чурлевски 3,500
Еурофарм Пелистер 2 Битола Спортска сала Боро Чурлевски 3,500
Металург Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Металург 2 Скопје Спортска сала Автокоманда 2,000
Охрид 2013 Охрид Спортска сала Билјанини Извори 3,000
Пролет 62 Скопје Училишна сала Македонско Сонце 500
Работнички Скопје СРЦ Кале 2,500
Радовиш Радовиш Спортска сала 25 Мај 1,400
Струга Струга Спортски центар Тими 1,000

1 До 18 декември 2019 година, Еурофарм Пелистер го носел името Еурофарм Работник.[4][5]

Екипи кои играат во СЕХА лигата

Регуларен дел

уреди

Табела

уреди

Екипа Нат Поб Нер Пор ДадГол ПриГол Раз Бод
1. Металург 16 14 2 0 549 392 +157 44
2. Охрид 2013 16 13 1 2 455 359 +96 40
3. Бутел Скопје 16 12 1 3 429 377 +52 37
4. Пролет 62 16 11 2 3 510 412 +98 35
5. Радовиш 16 8 1 7 470 470 0 25
6. Вардар Јуниор[1] 16 7 0 9 430 477 -47 21
7. Пелистер 16 5 2 9 409 430 -21 17
8. Металург 2[1] 16 2 1 13 437 525 -88 7
9. Струга 16 1 1 14 371 488 -117 4
10. Работнички 16 1 1 14 445 575 -130 4

Извор: Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org

Нат - Одиграни натпревари; Поб - Победи; Пор - Порази; ДадГол - Дадени голови; ПриГол - Примени голови; Раз - Гол разлика; Бод - Бодови.

Екипи кои заминале во Првата лига

Резултати

уреди
Дома \ Гости БУТ ВАЈ МЕТ МЕ2 ОХР ПЕЛ ПРО РАБ РАД СТР
Бутел Скопје 28-20 16-30 29-23 22-20 32-23 28-26 29-28 32-18
Вардар Јуниор 26-31 31-33 24-23 23-28 29-25 27-38 29-26 40-23
Металург 26-25 41-17 39-27 29-29 34-18 36-28 51-23 32-25
Металург 2 17-28 30-38 30-37 25-25 32-33 36-34 27-32 25-24
Охрид 2013 24-22 33-18 32-27 28-20 29-28 34-22 29-25 31-24
Пелистер 24-26 24-27 29-27 19-25 23-23 33-17 22-24 38-24
Пролет 62 21-24 37-21 26-26 35-23 21-19 36-26 38-36 36-27
Работнички 26-35 27-43 37-31 27-37 29-34 23-39 29-38 25-25
Радовиш 26-26 32-28 22-36 49-34 22-29 20-33 41-33 29-27
Струга 25-31 23-24 24-29 10-28 24-26 20-38 32-31 23-29

Поврзано

уреди

Белешки

уреди
1. a : Според првичниот натпреварувачки план, првите четири екипи требале да се пласираат во плеј-оф групата, а последните шест екипи во плеј-аут групата. Поради прекинот на првенството и поради проширувањето на Суперлигата за следната сезона со влез на шест прволигаши, Металург 2 и Вардар Јуниор одлучиле да заминат во Првата лига за сезоната 2020/21.[3]

Наводи

уреди
  1. „Соопштение за јавност“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 13 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Официјално: Ракометната сезона без шампион, Супер-лигата проширена на 14 екипи“. ekipa.mk преку web.archive.org. 13 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-18. Посетено на 23 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. 3,0 3,1 „Потврдено: Супер-лигата проширена, стартот без СЕХА-лигашите, но со шест нови екипи“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 13 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-24. Посетено на 24 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. „Централен регистар потврди: Еурофарм Работник стана Еурофарм Пелистер“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 18 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-18. Посетено на 18 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  5. „ОФИЦИЈАЛНО: Работник замина во историја, стартува ерата на Пелистер!“. gol.mk преку web.archive.org. 18 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-18. Посетено на 18 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди