Голден арт - ракометен клуб од Скопје, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Супер лигата. Клубот бил основан од Ивица Јаќимовски.

РК Голден арт
Целосен називРакометен Клуб Голден Арт
Основанјуни 2019; пред 2 години (2019-06)
ЛигаСупер лига - Група 1
2019/20
(Прва лига)
2. (унапредени)
Бои
Клупски бои         
Дресови

ИсторијаУреди

Клубот претставува продолжение на ракометната школа Кирил Лазаров 7 во која членовите на школата можат да се натпреваруваат на сениорско ниво. Првата сезона била 2019/20, кога била пријавена екипа во Првата лига.[1][2] Тогаш, клубот играл во Училишната сала Круме Кепески. Поради прекинот поврзан со COVID-19 пандемијата, екипата била унапредена во Супер лигата. Тогаш во сезоната 2020/21, клубот под спонзорското има Голден Арт КЛ7, решил да настапува во А1 Арената како домашна екипа.[3]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „КЛ7 Лазаров пријави екипа за Првата лига!“. 24rakomet.mk преку web.archive.org. 16 јуни 2019. Посетено на 24 декември 2019.
  2. „КЛ7 пријави тим во Првата лига, Андон Бошковски именуван за нов тренер“. gol.mk преку web.archive.org. 28 јули 2019. Посетено на 24 декември 2019.
  3. Душко Андов (9 септември 2020). „КЛ7 има нов дом – ќе игра во СЦ „Борис Трајковски". 24rakomet.mk преку web.archive.org. Посетено на 18 септември 2020.

Надворешни врскиУреди