Куп на Македонија во ракомет 2021 (мажи)

Купот на Македонија 2021 - 29. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот ќе се одржи на 13 до 15 мај 2021 година во Спортската сала Автокоманда, во организација на РФМ.[1] Во ова издание, првак бил Вардар 1961.

2021 Куп на Македонија
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење13-15 мај
Репрезентации4
ОдржувалиштаСпортска сала Автокоманда (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациВардар 1961 (14. титула)
ВторопласиранЕурофарм Пелистер
Статистики за првенството
Натпревари3
Дадени голови160 (53.33 по натпр.)

Место на одржувањеУреди

Скопје
Спортска сала Автокоманда
Капацитет: 2,000

КвалификацииУреди

ОсминафиналеУреди

Извлекувањето на паровите било извршено на 15 февруари 2021 година.[2] Натпреварите биле одиграни на 22, 24 и 25 февруари.[3]

  • Броевите во заградите претставуваат ранг на лигашките натпреварувања.
Тим 1  Резултат  Тим 2
22 февруари
Вардар 1961 (1) 47-11 Текстилец (2)
24 февруари
Преспа (2) 16-32 Струга (1)
Еурофарм Пелистер 2 (1) 40-19 Јехона (2)
Пролет 62 (1) 38-19 Борец (2)
Кичево 2020 (2) 18-53 Бутел Скопје (1)
Прилеп 2010 (1) 31-23 Аеродром (2)
Риниа М (2) 14-30 Работнички (1)
Шампион (2) 23-34 Тиквеш 2014 (1)
Јуниор К. В. (1) 32-24 Драчево (2)
25 февруари
Партизан 2016 Спорт (2) 19-45 КЛ 7 Голден Арт (1)
Металург РА (II) (2) 25-30 Радовиш (1)
Куманово (2) 26-36 Металург (1)
Астраион Хендбол (1) 31-19 Македонија Ѓорче Петров (2)
Младост 1977 (1) 29-28 Скопје 2020 (2)
Еурофарм Пелистер (1) 45-11 Вардар Неготино (2)
Делчево Вардар (2) 12-45 Охрид 2013 (1)

ЧетвртфиналеУреди

Извлекувањето на групите било извршено на 18 март 2021 година.[4]

Група АУреди

Полуфиналe

31 март 2021
16:00 СЕВ
Еурофарм Пелистер 2 26 - 29 Металург Спортска сала Боро Чурлевски, Битола
Гледачи: 0
П. Петровиќ 8 (15 - 12) З. Хорват 8
Извештај
31 март 2021
16:30 СЕВ
Работнички 33 - 31 Голден Арт КЛ 7 Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Гледачи: 0
Т. Ончев 8 (16 - 10) И. Ѓорѓиев 8
Извештај

Финалe

20 април 2021
15:00 СЕВ
Работнички 28 - 34 Металург Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Гледачи: 0
Т. Ончев 9 (12 - 23) З. Хорват 8
Извештај

Група БУреди

Полуфиналe

1 април 2021
17:00 СЕВ
Пролет 62 33 - 24 Прилеп 2010 Училишна сала Македонско Сонце, Скопје
Гледачи: 0
М. Аларов, А. Василески 7 (20 - 12) К. Рустанов 6
Извештај
1 април 2021
19:00 СЕВ
Младост 1977 21 - 33 Еурофарм Пелистер Спортска сала Боро Чурлевски, Битола
Гледачи: 0
М. Караиванов, Н. Лашчакоу 6 (12 - 14) М. Радовиќ 6
Извештај

Финалe

20 април 2021
15:00 СЕВ
Пролет 62 21 - 36 Еурофарм Пелистер Училишна сала Македонско Сонце, Скопје
Гледачи: 0
Л. Андоновски 6 (12 - 20) Д. Кукуловски 8
Извештај

Група ВУреди

Полуфиналe

29 март 2021
11:00 СЕВ
Вардар 1961 42 - 24 Тиквеш 2014 Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Гледачи: 0
Д. Димитриоски 10 (21 - 12) С. Симиќ 11
Извештај
29 март 2021
13:00 СЕВ
Астраион Хендбол 24 - 39 Радовиш Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Гледачи: 0
С. Јанковски 14 (9 - 23) И. Илиев 8
Извештај

Финалe

29 март 2021
17:30 СЕВ
Вардар 1961 35 - 32 Радовиш Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Гледачи: 0
Судии: Славе Николов, Ѓорѓи Начевски
В. Векиќ, С. Атанасовски 6 (19 - 13) М. Лојанчиќ 10
Извештај

Група ГУреди

Полуфиналe

31 март 2021
17:00 СЕВ
Струга 17 - 22 Охрид 2013 Спортска сала Билјанини Извори, Охрид
Гледачи: 0
Б. Николиќ 4 (7 - 11) Н. Ристески 7
Извештај
31 март 2021
18:00 СЕВ
Бутел Скопје 32 - 25 Јуниор К. В. Училишна сала Андон Димитров, Скопје
Гледачи: 0
Ј. Младеновски, Б. Спасовски 7 (14 - 14) И. Мршуља, Ж. Бајрактаревиќ 7
Извештај

Финалe

1 април 2021
17:00 СЕВ
Бутел Скопје 22 - 19 Охрид 2013 Училишна сала Андон Димитров, Скопје
Гледачи: 0
В. Јевтиќ, М. Мајиќ 5 (10 - 8) Б. Блажески 8
Извештај

Завршен турнирУреди

Извлекување на двојките било одржано на 27 април 2021 година.[5]

ПолуфиналеУреди

13 мај 2021
 : СЕЛВ
Металург 22 - 27 Вардар 1961 Спортска сала Автокоманда, Скопје
(14 - 12)
[ Извештај]
13 мај 2021
 : СЕЛВ
Бутел Скопје 23 - 38 Еурофарм Пелистер Спортска сала Автокоманда, Скопје
(9 - 16)
[ Извештај]

ФиналеУреди

15 мај 2021
 : СЕЛВ
Вардар 1961 26 - 24 Еурофарм Пелистер Спортска сала Автокоманда, Скопје
И. Чупиќ, К. Дисингер 6 (16 - 10) Ј. Периќ 9
[ Извештај]


Победник во Купот на Македонија 2021
 
Вардар 1961
14. титула

ПризнанијаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Душко Андов (27 април 2021). „РФМ организатор на Ф4 – мажите и жените за трофеи во Купот ќе се борат во Автокоманда“. 24rakomet.mk преку web.archive.org. Посетено на 30 април 2021.
  2. „Куп на Македонија“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 15 февруари 2021. Посетено на 22 февруари 2021.
  3. „Куп на Македонија - Резултати“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 25 февруари 2021. Посетено на 4 март 2021.
  4. „Ждрепка Куп на Македонија: Лесни противници за Вардар и Еурофарм Пелистер“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 18 март 2021. Посетено на 24 март 2021.
  5. „Извлечени полуфиналните натпревари од Куп на Македонија“. Ракометна федерација на Македонија. 27 април 2021. Посетено на 30 април 2021.

Надворешни врскиУреди