Лажен Димитриј I


Лажен Дмитриј I (руски:Лжедмитрий) (роден во 1581/2? - починал на 27 мај 1606 во Москва) бил цар на Русија од 11 јуни 1605, па сè до неговата смрт на 27 мај 1606. Тој бил позат под името Дмитриј Јоанович (руски:Димитрий Иоаннович), а понекогаш е нарекуван и Дмитриј II. Тој бил еден од тројцата измамници од времето на неволјите, кој тврдел дека е Дмитриј Царевич Иванович, најмладиот син на Иван Грозни, кој веројатно избегнал обид за атентат во 1591. Се верува дека, вистнскиот Дмитриј навистина бил убиен во 1591 во Углич, а вистинското име на лажниот Дмитириј е Григори Ортепјев, иако ова е далку од сигурно точно.

Лажен Дмитриј I
Цар на цела Русија
Dymitr Samozwaniec.jpg
На престол11 јуни 1605 - 27 мај 1606
ПретходникФјодор II
НаследникВасилиј IV
Жена
Татконепознат
Мајканепозната
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg